Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

CEMRE NUR KARACA

Türkiye’deki kredi sıkılaşması tüm sektörleri olduğu gibi sanayi sektörünü de zorluyor. Aylardır finansmana erişimde zorlanan sanayi sektörü temsilcileri çareyi çek yazmakta bulurken finansmana erişemeyenlerin verdikleri çekler karşılıksız kaldı.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre Temmuz ayında karşılıksız çek adedi yüzde 85 artarak 18 bin 426 oldu. Ocak-Temmuz döneminde karşılıksız çek oranı ise yüzde 136 artış gösterdi.

Konuyla ilgili Bloomberg HT’ye konuşan sanayi sektörü temsilcileri artan karşılıksız çek oranlarına dikkat çekerek bu rakamların önümüzdeki dönemde de artmaya devam edeceği uyarısında bulundu.

Temsilciler çeklerin karşılıksız çıkması durumunda konunun konkordato veya iflas için başvurulara yol açabileceğinin altını çizdi.

Önlem alınmazsa iç piyasada ticaret durma noktasına gelebilir

Aylardır yaşanan finansmana erişim sorunun ardından karşılıksız çek oranları da artınca piyasanın nakit alışverişe döndüğünü söyleyen sanayi sektörü temsilcileri, acil bir önlem alınmazsa iç piyasada da ticaretin neredeyse durma noktasına geleceğini vurguladı.

Ağustos ayı meclis toplantısında sorunu dile getiren İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, "Finansmana erişim sorununun serbest piyasanın sağlıklı işleyişine dönük riskler yarattığına ilişkin işaretler de artıyor. Karşılıksız çek sayısında Haziran’dan Temmuz’a, yalnızca bir ayda yaşanan astronomik artış, piyasada ödemeler zincirinin giderek daha kırılganlaştığına dönük oldukça endişe verici bir gösterge olmuştur” değerlendirmelerinde bulundu.

Çözüm önerisi yüksek maliyetli kredi

Merkez Bankası faiz kararını bekleyen sanayi sektörü, hem mevduat hem de ticari kredilerdeki faizlerde artış beklese de yüksek maliyetli de olsa krediye erişim olanağı talep ediyor.

Temsilciler kurdaki artışın, maliyet artışlarına oranla eşit olmadığını ve dolayısıyla yüksek maliyetli de olsa krediye ulaşımın kritik önemde olduğunun altını çiziyor.