Advertisement
HABERLER ABONE OL

Yüksek enflasyon kartlı harcama verilerine de yansıdı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 31 Aralık haftasında kartlı harcamalar 194,7 milyar TL ile rekor seviyeye yükseldi.

Veriler gıda ve market harcamalarının da rekor seviyede olduğunu gösterdi.

31 Aralık haftasında çeşitli gıda kategorisi altındaki kartlı harcamalar 21,3 milyar TL'ye çıktı. Market harcamaları ise aynı dönemde 68,3 milyar TL olarak kaydedildi.

Böylelikle iki kategoride de tüm zamanların en yüksek haftalık verisi izlendi.

Aralık'ta enflasyon 19 yılın zirvesine, enflasyonda yayılım zirveye çıkmıştı

Aralık ayında yıllık enflasyon yüzde 36,1 olmuştu. Bu oran Eylül 2002'den bu yana görülen en yüksek enflasyon olarak gerçekleşti. Aylık enflasyon ise yüzde 13,58 olarak kaydedilmişti.

Endekste kapsanan 415 maddenin 364'ünün fiyatında yükseliş yaşanmıştı.

Sepette artış yaşayan ürünlerin sepetin tamamına oranını gösteren yayılım endeksi de 2005 Ocak ayında başlayan son endeksin en yüksek seviyesine tırmandı. Turkey Data Monitor tarafından yapılan hesaplamaya göre Aralık ayında yayılım endeksi yüzde 91,7 oldu. Mevsimsellikten arındırılmış endeks ise 90,6 olarak kaydedildi.

Enflasyondaki yükseliş ülkelerin gündeminden düşmüyor.

Polonya Hükümet Sözcüsü Piotr Muller, Başbakan Mateusz Morawiecki'nin Salı günü enflasyonla mücadele için ilave önlemler açıklamasının beklendiğini söyledi.

Bir radyo mülakatında konuşan Muller, enflasyonun yükselmeye devam etmesi durumunda enflasyonla mücadele paketinin genişletilebileceğini aktardı.

Cuma günü Başbakan Morawiecki akaryakıta uygulanan KDV indirimine vurgu yapmıştı.

Ülkede enflasyon 20 yılın zirvesine çıkarken, hükümet vergi indirimleriyle enflasyonla mücadele etmeye çabalıyor. Cuma günü gelen son rakama göre Aralık'ta enflasyon yüzde 8,6 oldu.

Hükümetin enflasyonla mücadele gündemi ağırlık kazanırken ülkede merkez bankası da parasal sıkılaşma döngüsüne devam ediyor.

Polonya Merkez Bankası Salı günü politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 2,25 seviyesine çıkardı. Banka daha fazla sıkılaşmanın da geleceği sinyalini verdi.