Advertisement

Kimpur, 2022 yılının birinci çeyrek dönem sonuçlarını açıkladı. Kimpur’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıklanan finansal tablolarına göre; Kimpur’un 2022 yılının ilk 3 ayında konsolide gelirleri yüzde 126 artış ile 981 milyon TL olarak gerçekleşti. 2021 yılının aynı döneminde konsolide gelirler 434 Milyon TL idi. Kimpur’un 2022 yılının ilk 3 ayında elde ettiği brüt kâr bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 139 artarak 160 milyon TL olurken; Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) ise yüzde 18,5 ile 181 milyon TL’ye yükseldi.

Dönem net kârı yüzde 400 arttı

Kimpur’un dönem kârı ise faaliyet gelirleri ve diğer gelirlerin toplamında, 2021 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 400 artarak 35 milyon TL’den 175 milyon TL’ye yükseldiği belirtildi. Ocak–Mart 2022 döneminde toplam 25 bin ton civarında poliüretan sistemleri satışı gerçekleştiren Kimpur’un satışlarında ihracat ve ihraç kayıtlı satışların payı yaklaşık olarak yüzde 27 olarak gerçekleşti.

Kimpur CEO'su Cavidan Karaca halka arz ile birlikte dağıtılabilir kârın yüzde 50'sini dağıtma politikalarının devam edeceğini belirtirken şirketin yatırımlarıyla ilgili, "Düzce’de yeni bir üretim tesisi kurmak için projelendirmemizi tamamladık, yatırıma başladık. Toplam yatırım maliyeti 15 milyon doları aşacak olan Düzce yatırımının, bina inşaatı ve GES santrali için anlaşılan Pekintaş A.Ş. grubu ile KDV dahil yaklaşık 9 milyon dolarlık bir anlaşma gerçekleştirdik.

Letonya’da ise 25 bin ton kapasiteli yatırımımızla Avrupa’daki varlığımızı güçlendirme hedefimiz doğrultusunda önemli bir adım attık. Protokol kapsamında ‘Adamantan SA’ firması ile iş birliğine gittik ve Letonya’da kurulan SIA Kimpur Europe isimli yeni şirketle ortaklık gerçekleştirdik. %75 Kimpur ortaklığı ile oluşan ve tescil işlemleri tamamlanan SIA Kimpur Europe, faaliyetlerine Kimpur bağlı ortaklığı olarak devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.