Advertisement

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünkü bakanlar kurulu toplantısından sonra kısa çalışma ödeneğinden faydalanmanın 1 ay daha uzatıldığını açıkladı. Konunun uzmanları ve sektör temsilcileri kısa çalışma ödeneğinin 1 ay daha uzatılmasının etkilerini Bloomberg HT’ye değerlendirdi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Okan Güray Bülbül kararın yerinde olduğunu ilerleyen zamanlarla Cumhurbaşkanın kararı ile bu durumun 6 aya kadar daha uzatılabileceğini söyledi.

Bülbül, “Kısa çalışma ödeneği Cumhurbaşkanının kararı ile 6 aya kadar uzatılabilir. Şimdilik bu uzatmanın 1 ayı kullanıldı. Bu demek değildir ki kalan 2 ayı daha kullanılmayacaktır. Yeni bir Cumhurbaşkanı kararı ile bu uzatılabilir. Şu anki uzatmanın şöyle bir faydası oldu. 25 Mart’taki devreye girmişti. Bu dönemde başvuru yapan ve kısa çalışması sonlanan bazı işletmeler vardı. Bu iş verenler için 1 Temmuz’dan itibaren 1 Ağustos’a kadar ek bir yararlanma süresi getirilmiş oldu. Halihazırda daha geç başvuranlar ise bitiş tarihinden itibaren 1 ay olarak uzatabilecekler. Bu da işverenler toplamda koronavirüs ile paylaştırılmış şartlarla kısa çalışmadan 4 aya kadar yararlanabilecek. Bu uzatma yerinde belki ileride bir ek 2 aylık bir uzatma söz konusu olabilir” diye belirtti.

Edirne TSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt kısa çalışma ödeneğinin süresinin 3 ay olmasını beklediklerini belirtirken, turizm ve hizmet sektöründe sıkıntılar olduğunu yeni normalleşme ile hareketlilik başlarsa belki ek süreye ihtiyaç kalmayacağını da söyledi.

Zıpkınkurt, “Bu bizim için çok önemliydi. Yeni normalleşme ile üretim devam ediyor ama hizmet sektörü ve turizm yatırımcılarının ciddi bir sorunu var. Bunun için bir aylık süreç önümüzü görmemiz açısından iyi oldu ama biz bunu 3 ay bekliyorduk. Önümüzdeki günlerde bunun yansımalarını da göreceğiz. İnşallah yeni normalle birlikte turizm sektöründe bir hareketlilik başlar ve bir daha ihtiyaç kalmaz. Olumlu buluyorum. Hizmet ve turizm sektörü eski koşullarına dönmeye hazırlar. Önümüzdeki günlerde tatiller ve yurtdışına gidiş başlayacak bu yüzden önümüzdeki 1 ay çok önemli…” dedi.

Zıpkınkurt ayrıca işten çıkarmalar için “Üretim devam ediyor. Turizm ve hizmet sektöründe farklılık gösterir. Genelde baktığınızda işten çıkarmaların olacağını düşünmüyorum” diye belirtti.