Advertisement

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, afet sonrası yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Oktay, "İş makinelerini dışarıda bırakıyorsunuz diyorlar. İş makinelerinin şehrin dışarıda tutulduğu eleştirilerine cevap veren Oktay bunun sebebinin hizmet verilecek noktalara göre planlamanın tamamlanmasının beklenmesi olduğunu söyledi. Arama kurtarma faaliyetlerine ilişkin bilgi veren Oktay, “Vinç en büyük ihtiyaçlardan biri şuan itibariyle 900'ü geçmiş durumda. Şuanda odaklandığımız iller Hatay, Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş. Diğer illerimizden kaydırma yapıyoruz.

Barınma hizmetlerine baktığımızda afet bölgeleri dışında 1 milyon 60 bin kadar kapasite oluşturduk. Hatay Havalimanı'nda onarım çalışmaları devam ediyor. 66 ülkeden gelen 5 bin 309 arama kurtarma ekipleri sahada. Deprem bölgesinde 5 bin 531 araç ve iş makinesiyle çalışıyor.

Beslenme çerçevesinde köylere de ulaşmaya çalışıyoruz artık. Ulaşılamayan yerler olursa helikopterlerle de destek vermeye başladık. Kapalı yolumuz yok” ifadelerini kullandı.

“Afet Bölgesine kontrollü şekilde doğalgaz vermeye başlayacağız”

Doğalgaz konusunda ana iletim hatlarıyla ilgili sorunun çözülmüş olduğunu kaydeden Oktay, “Tüm afet bölgesine kontrolü bir şekilde doğalgaz vermeye başlayacağız. Haberleşmedeki sıkıntılar sabaha kadar çözülecek. Akaryakıt konusunda herhangi bir sorunumuz kalmadı. Refakatsiz çocuklar ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Çocuklarımız bizim için kıymetlilerimiz” dedi.