Advertisement
HABERLER ABONE OL

HANDE BERKTAN

Gündem Teknoloji programına konuk olan Boğaziçi Ventures Yönetim Kurulu Üyesi Barış Özistek, Körfez Bölgesindeki yatırımcıların odağında yerli oyun şirketleri ve e-spor sektörü olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyetin Birleşik Arap Emirlikleri’ne yapmış olduğu ziyaret kapsamında Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında 50,7 milyar dolarlık anlaşma imzalandı.

Boğaziçi Ventures Yönetim Kurulu Üyesi Özistek Körfez Bölgesinin, yerli teknoloji şirketlerine yatırım iştahını “Kısa dönemde artan bir iştah var. Sadece Türkiye için değil ABD’den Asya’ya bir çok ülkede teknoloji yatırımlarının arkasında Körfez Bölgesi’nden gelen yatırımcılar var. Şimdi ise Türkiye’ye artan bir ilgi olduğunu görüyoruz. Son birkaç senedir bu bölgenin ilgisi oldukça düşüktü. Ziyaretle beraber yeniden canlanmanın hareketini görüyoruz. Cumhurbaşkanımızın ve iş dünyasının bu bölgeye ziyareti iyi geçiyor bunun yansımaları olacaktır. Körfezden büyük bir ilgi olacak yakın zamanda. Bir müddettir ilişkilerimizin durağan olduğu stratejik yatırımcılar bu bir haftadır iletişime geçtiler. Ardı ardına toplantı talepleri alıyoruz” şeklinde anlattı.

“Körfezin ilgisi ileri aşama yerli teknoloji şirketlerine çevrildi”

Hangi ölçekteki şirketler ve teknolojiler için fırsatlar olabilir sorumuza Barış Özistek “İki aşamadan bakmak lazım. Birincisi, yatırımcı açısından ileri aşama teknoloji şirketleri için fırsat daha çok. Ciro ve kâr üreten aynı zamanda güçlü büyümesi olan şirketler yatırımcıların odağında. Güçlü büyümesi olmasa da stabil kâr dağıtan şirketler öne çıkıyor. Diğer yandan yaratıcı içerikler başta oyun sektörü olmak üzere e-spor alanlarına ilgi var. Sadece Birleşik Arap Emirlikleri değil Suudi Arabistan’da oyun ve e-spor alanlarını stratejik sektör olarak ele aldı. Türkiye’de bu girişimler güçlüler. Halka açık hisse senedi fonlarımız var ve girişim sermayesi yatırım fonlarımız var. Belki de yatırımcıların bu dönem telefonlarımızı sıklıkla çalma sebeplerinden biri de budur” yanıt verdi.