Advertisement

Sabah gazetesinde yer alan habere göre Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal madencilik, turizm, gıda ve enerji alanında faaliyet gösteren Koza Holding'in Varlık Fonu'na devredilebileceğini söyledi.

TMSF Başkanı Gülal, Holding'in eski yöneticisi FETÖ firarisi Akın İpek'in Londra'da açtığı tahkim davasının devam ettiğini belirterek, "Koza Grubu'yla ilgili müsadere kararı çıktı. Karar, İstinaf Mahkemesi'nde. Erciyes Anadolu'da da müsadereye kabul edilmeyen malların da müsadere edilmesine ilişkin Yargıtay kararı çıktı. Koza Grubu'nda müsadere kararı kesinleştikten sonra burası Hazine'ye devredilir. Varlık Fonu madencilik holdingi kuruyor. Oraya da devredilebilir" ifadesini kullandı.

FETÖ'den devralındıktan sonra altın üretiminin de arttığını anlatan Gülal, şöyle konuştu: "Devraldığımızda 8.4 ton altın üretiliyordu. Ondan sonra ruhsatlar iptal edildi, 2018'den sonra tekrar aldık. 2019'da 11 ton altın ürettik. Türkiye'de 2019'da toplam altın üretimi 38 tondu. Bunun 11 tonunu biz üretmiş olduk. Bu rakam Koza Altın tarafından gerçekleştirilen en yüksek üretim tutarıdır. Yani Türkiye'de gerçekleştirilen altın üretiminin 3'te birini Koza Altın yapıyor." diye konuştu.