Advertisement

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, AB'nin Rus petrolüne yönelik ambargo kararı ve gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Avrupa pazarının Rus petrolü için önemli olduğunu vurgulayan Peskov, "Bu yaptırımların olumsuz etkileri olacak. Bu yaptırımlar elbette tüm kıtayı, Avrupalıları, bizleri ve tüm küresel pazarı olumsuz etkileyecek." diye konuştu.

Peskov, ambargonun etkisini hafifletmek için çalışmalar yürüttüklerine işaret ederek, "Elbette, boşta kalan hacimleri alternatif güzergahlara yönlendiriyoruz. Bunlar, olumsuz sonuçları en aza indirmemizi sağlayacak bir amacı olan sistematik adımlardır." dedi.

Lavrov'un Türkiye ziyareti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un 8 Haziran'da Türkiye'ye gerçekleştirmeyi planladığı ziyaretin, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler heyetleri arasında İstanbul'da yapılacak olası bir toplantı için hazırlık olup olmadığıyla ilgili bir soru üzerine Peskov, "Böyle bir görüşmeye yönelik tam bir anlayış henüz yok." dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyareti konusunda görüşmelerin sürdüğünü ifade eden Peskov, ziyaret tarihinin henüz belirlenmediğini kaydetti.