Advertisement
KRİPTO PARA ABONE OL

En büyük sabitkoin olan ve bir doların altında işlem görmeye başlayan Tether’den kripto piyasasında oluşan endişeleri gidermek amacıyla açıklama geldi.

Tether CTO’su (Chief Technology Officer) Paolo Ardoino Twitter’dan yaptığı açıklamada yatırımcıların koini 1 dolar karşılığında satmaya devam edebileceklerini belirtti. Sabit koin gün içinde 94,55 cent’e kadar gerilemiş ve sonrasında 99 doların hemen altına yükselmişti.

— Paolo Ardoino 🍐 (@paoloardoino) May 12, 2022

Bu hareket diğer bir büyük sabit koin olan Terra’nın yaşadığı düşüş sonrası kripto para piyasasında endişelere neden olmuştu.

Kripto para birimleri TerraUSD stablecoinin çöküşünün birçok popüler dijital tokenda kaçışı tetiklemesi nedeniyle düşüşünü sürdürdü.

Bitcoin Aralık 2020’den bu yana en düşük seviye olan 27 bin doların altına geriledi. Ether yüzde 12’ye kadar düşerken Avalanche ve Solana bazı önemli merkezi olmayan finans protokollerini destekleyen coinler de düşüş yaşadı.

Sanal paralar bir ara çift haneli güniçi yükseliş yaşasa da ralli daha sonra sona erdi. TerraUSD stabilcoin hala 1 dolarlık çıpanın altında bulunuyor. Buna bağlı token Luna da sert düşüyor.

Genel olarak kripto sektörü bu hafta ağır kayıplar yaşarken yatırımcı güveni kırılgan kalmayı sürdürüyor. Kripto piyasasında sabitoinler traderların tokenlar arası geçiş yapmak üzere yatırımlarını park ettikleri anahtar konumda bulunuyor. Birçok çeşidi bulunan sabitkoinler genelde 100 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahip. Ancak geniş çaplı güven kaybı bu dijital varlık ekosisteminin varoluşunu tehdit ediyor.

UST olarak bilinen TerraUSD algoritmik sabitkoin 30 sent ve 90 sent arasında salınırken 08:18 itibarıyla 66 sent civarından işlem gördü. Bu coinin destekçileri dolar peg’inin ortadan kalkmasının ardından 1,5 milyar dolar toplayarak koini destekledi.

Mudrex CEO’su Edul Patel “UST sabitkoininin çöküşü kripto piyasalarını büyük ölçüde etkiledi. Bitcoin geçmişteki düşüşlerde kısa sürede toparlasa da bu sefer daha fazla düşebilir” değerlendirmesini yaptı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) üyeleri, konuya yakın yetkililerden edinilen bilgiye göre, bu yıl sona ermeden faiz oranlarını sıfırın üzerine çıkarma senaryosuna giderek daha sıcak bakmaya başladı.

Bloomberg'e konuşan kaynaklar, temmuzda 25 baz puanlık faiz artışını değerlendiren AMB yönetim konseyinin, ocak ayından önce aynı oranda en az iki ilave faiz artışına gidebileceğini aktardılar.

Bu durum AMB üyelerinin, -%0,5 seviyesindeki mevduat faizinde bu yıl üç faiz artırımı fiyatlayan para piyasası ile aynı çizgide buluşabileceğine işaret ediyor.

AMB’nin gelecekte atabileceği adımlar kesinlik kazanmazken, Avrupa Merkez Bankası’nın sözcüsü konu hakkında yorum yapmadı. E

Haber öncesi AMB’den yıl sonuna kadar 89 baz puanlık faiz artışını fiyatlayan para piyasaları da bu beklentiyi 91’e yükseltti. Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau geçen hafta yaptığı açıklamada, bu yıl sona ermeden faizlerin sıfırın üzerine çıkması ihtimalini “makul” olarak değerlendirmişti.

Lagarde'dan Temmuz sinyali

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, AMB'nin tahvil alım programını bu yılın üçüncü çeyreğinin başlarında sona erdireceğini ve ardından sadece "birkaç hafta" sonra faiz artırımı yapabileceğini açıklamıştı.

Lagarde Slovenya'nın başkentinde konferansta yaptığı açıklamada, "Beklentim (tahvil alımlarının) üçüncü çeyreğin başlarında sonlandırılması" dedi.

Lagarde "AMB'nin faizlere yönelik ileriye dönük yönlendirmesiyle açıklanan ilk faiz artırımı, net varlık alımlarının sona ermesinden bir süre sonra yapılacak ve sadece birkaç hafta sonra olabilir" dedi.