Advertisement

BARBAROS GÖRGÜ, CEMRE NUR KARACA

Kripto para yatırımcıları son zamanlarda birçok mağduriyet yaratmış tehlikeli bir yazılım ile karşı karşıya. Zararlı yazılım cüzdanlar arası transfer sırasında kullanıcının kopyaladığı cüzdan kodunu kendi koduyla değiştirerek çalışıyor ve göndericinin hesabından kripto para çıksa da meblağ karşıdaki alıcıya ulaşmıyor

Kötü amaçlı yazılım nasıl çalışıyor, mağdur yatırımcılar ne yapmalı? Tüm bu soruların cevabını Blokzincir Araştırmacısı ve Hukukçu Celil Öztürk Bloomberg HT’ye yanıtladı.

"Yatırımcıların cüzdan adresini yapıştırırken benzer bir adresle değiştiren zararlı bir yazılım kripto camiasında kaosa neden oluyor. Cüzdanlar arası transfer sırasında kullanıcının kopyaladığı cüzdan kodunu kendi koduyla değiştirerek çalışıyor. Kripto paraların merkeziyetsiz yapısı nedeniyle de suçlunun yakalanması oldukça güçleşiyor.

Bitcoin kripto para cüzdan uygulaması şöyle bir uyarıda bulundu. Bitcoin adresleri kopyalanıp yapıştırılırken kopyalanan adresin panoda başka bir adresle değiştirtildiğini ve bunu yapan zararlı bir yazılım olduğunu açıkladı. Kopyalanan adreslerin Tekrar Tekrar kontrol edilmesine ilişkin uyarılarda da bulunuldu. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’den de bir kripto para kullanıcısı USDT gönderirken kopyaladığı adres değiştirilerek farklı bir adrese gönderim yaptığını gördük.”