Advertisement
KRİPTO PARA ABONE OL

Blockchain ve kripto para dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan Ava Labs Kurucusu ve CEO’su Emin Gün Sirer, herkesin aklındaki sorunun ‘Kriptoda güvenin nasıl geri geleceği’ olduğunu söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Sefer Yüksel’in hazırlayıp sunduğu Kripto Para programına konuk olan Sirer, bu güvenin gelmesi için iki gelişme olması gerektiğinin altını çizerek, bunlardan ilkinin ise regülasyonlar olduğunu vurguladı. Sirer, “Regülasyonların değişmesi lazım. ABD’deki herkes bunun bilincinde. Yeni gelecek regülasyonların da Borsaları yurtdışına, merdiven altlarına itmek yerine ABD bünyesinde bulundurmak, var olan regülatif sistemin içerisine almak en önemli unsurlardan bir tanesi. İkinci olarak da kullanıcı kitlesinin kriptonun getirdiği ve kriptonun sağladığı en önemli özellik olan FTX gibi bir merkeze paramızı emanet etmek yerine tamamen onchain olarak kriptoyu direkt kullandığımız zaman çok daha iyi sonuçlar alacağız” diye konuştu.


‘Problemler kripto kaynaklı değil, eski usul borsa ve eski usül borçlanma kaynaklı’

Kripto para piyasasında yaşanan problemlerin tamamının kripto kaynaklı olmadığını belirten Sirer, eski usül borsa ve eski usül borçlanma kaynaklı olduğunun altını çizdi. 3AC Capitalden FTX’in çöküşüne kadar yaşananların tamamının insana karşı duyulan güven ve o güvenin kötüye kullanılmasından kaynaklandığını belirten Sirer, “FTX’te yaşananlar daha önce Türkiye’de Thodex’te yaşananlarla bire bir örtüşüyor. Elbetteki Sam Bakman Fried bunu o kadar sonra ve büyük para ile yaptık ki kriptoya olan etkisi daha fazla oldu. Öte yandan Avalanche’ta ve DeFi sistemi kullananlarda böyle bir problem yaşanmadı. O yüzden yaşananlar kripto problemi değil, eski usul borsa problemi” dedi.

‘Kripto para piyasası 2 yıl içinde 10 trilyon doları aşacak’

Şu an 1 trilyon doların altında olan kripto para piyasasının toplam değerinin iki yıl içinde 10 trilyon doların üzerine çıkmasını beklediklerini kaydeden Sirer, 2023 yılından çok ümitli olduğunu söyledi. Sirer, “2022 yılı o kadar kötüydü ki, daha kötüsü olacak gibi gözükmüyor. Önümüzde belki iki küçük engebe var. Bunlardan biri Genesis’in yaratabileceği küçük sorunlar. Bir de Binance ilişkin endişeler vardı. Bunun tamamen bertaraf edildiğini düşünüyorum. Binance’de bir problem olduğunu düşünmüyorum. Herkes panik yaparken de ben hiçbirşey yapmadım. Binance konusunda. Bu iki küçük pürüz dışında piyasanın gidebileceği kötü bir yer yok” dedi.


‘ABD’de emeklilik fonları yavaş yavaş kriptoya girecek’

Kripto alanında yeni çıkan değerlerin, artık dünya çapında kabul gören değerler olduğunu ifade eden Sirer, bugün bir çok kişinin portföyünde artık kriptonun yer aldığını vurguladı. Bunun sadece bireysel yatırımcılar için değil aynı zamanda fon yöneticileri için de geçerli olduğunu ifade eden Sirer şöyle devam etti: “Bunlar yavaş yavaş büyüyecek. ABD’deki emeklilik fonları FTX öncesinde yavaş yavaş kriptoya girmek üzereydi. Bunların biraz yavaşlayacağını düşünüyorum. Ama 2023 yılı içerisinde bu da gerçekleşecek. Bu nedenle 2023 yılından çok ümitliyim.”
‘Artık yeni varlıkları kripto bazına taşıma vakti geldi’
Şu anda piyasanın seviyesini belirleyen en önemli şeyin makro ekonomik politikalar olduğunu kaydeden Sirer, 2023 yılın ilk yarısında makro görünümde bir dönüş beklediğinin, bu dönüşle birlikte piyasaların daha iyi seviyelere döneceğinin altını çizdi. “Artık yeni varlıkları kripto bazına taşıma vakti geldi” diyen Sirer, “Gerçek dünyada karşılığı olan varlıklara blockchain üzerinden ulaşılabilmesi ve onun getirdiği yep yeni para ve değer akışı olacaktır” dedi.