Advertisement

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ticaret ve gelecekteki ilişkileri şekillendirecek anlaşma müzakerelerinde uzlaşma sağlayamadı.

Von der Leyen, Johnson'la Brexit müzakerelerindeki son durumu ele almak üzere Brüksel'de yaptığı görüşmenin ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Uzlaşı sağlanamamış olan konular hakkında "canlı ve ilginç" bir görüşme yaptıklarına işaret eden Von der Leyen, "Görüşlerimiz uzak olmayı sürdürüyor." ifadesini kullandı.

Von der Leyen, AB ve İngiltere müzakere ekiplerinin kalan konuları çözmek üzere derhal toplanacaklarını, hafta sonu bitimine kadar bir karar vereceklerini belirtti.

Brüksel'e gitmeden önce yaptığı açıklamada Johnson Brexit'te anlaşmanın çok zor göründüğünü belirtmişti.

İngiltere Başbakanlık Ofisi: Samimi bir görüşme oldu

Görüşmenin ardından İngiltere Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada ise iki liderin müzakerelerdeki önemli engeller konusunda "samimi bir görüşme" gerçekleştirdiği belirtildi.

"İki taraf arasında çok büyük görüş ayrılıkları var ve bunların giderilip giderilemeyeceği hala belirsiz." denilen açıklamada, liderlerin müzakerelerin devamı yönünde karar aldığı vurgulandı.

Johnson'ın denenmemiş bir anlaşma istemediği kaydedilen açıklamada, tarafların Pazar gününe kadar müzakerelerin geleceği hakkında "kesin bir karar" alınması gerektiği konusunda mutabık kaldığı duyuruldu.

Çıkış anlaşmasının uygulanması konusunda prensip anlaşmasına varılmıştı

Avrupa Birliği ve İngilere, AB'den çıkış anlaşmasının nasıl uygulanacağına dair prensipler konusunda anlaşmaya varmıştı.

Karşılıklı olarak varılan bu anlaşma neticesinde, İngiltere İç Piyasa Yasasındaki 44, 45 ve 47'ci maddeleri geri çekecek ve Vergi Yasasına benzer maddeler eklemeyecek.

Prensipte varılan anlaşmayla ilgili olarak İrlanda Dışişleri Bakanı Coveney, "Umuyorum protokol anlaşması geniş kapsamlı Brexit anlaşması için de gereken ivme ve güvenin bir kısmını sağlar" ifadelerini kullanmıştı.