Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Nouriel Roubini, ABD Hazine tahvil faizindeki yükselişin piyasaları karıştırabileceğini ve Archegos Capital gibi birçok hedge fonu ya da özel varlık yönetim şirketini çöküşe sürükleyebileceğini belirtti.

New York Üniversitesinde profesör olan ve eskiden ABD hükümetine danışmanlık yapan Roubini, düşük ya da negatif faiz oranlarının ve mali teşviklerin, gelişmiş ülkelerde yatırımcıların aşırı risk almasına neden olduğunu belirtti.

Roubini, piyasaların ihmalkarlığını gösteren döngüsel fiyat kazanç oranının 1929 ve 2000’lerdeki seviyelere ulaştığını da vurguladı.

Roubini, risk iştahındaki artış ile ilgili “Büyük çapta balonlar, risk alma ve kaldıraçlı işlem görüyoruz. Birçok oyuncu çok fazla kaldıraçlı işlemle büyük boyutlarda risk aldı ve bu da bazılarının patlayacağı anlamına geliyor” dedi.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizinin bu sene yüzde 2’nin üzerine çıkmasıyla ilk şokun gerçekleşebileceğini belirten Roubini, enflasyonun yeniden yükselmesi ve ABD-Çin arasındaki sıcak savaşa dair işaretlerin ortaya çıkmasının da diğer risk unsurlarını oluşturduğunu söyledi.

Roubini’ye göre, dolar orta vadede ABD ekonomisindeki çifte açığın artmasıyla birlikte zayıflayacak ve ABD’nin Rusya, Çin, Kuzey Kore gibi ülkelere yaptırımlarının da bu ülkelerin dolardan uzaklaşmasına neden olacak