Advertisement
HABERLER ABONE OL

Hazine destekli Türk Lirası KKM hesaplarında faiz tavanı kaldırıldı. KKM’lerde asgari faiz oranı politika faiz oranında olacak, üst sınırı banka belirleyecek.

Resmi Gazete’de yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi,

“23/2/2022 tarihli ve 5206 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışlarına Karşı Desteklenmesine İlişkin Kararın 5’inci maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı maddenin üçüncü ve dördüncü fıkraları yürürlükten kaldırılmıştır.

(1) Bu Karar kapsamında destekten faydalanacak KKH’lere ilişkin faiz oranı ikinci fıkradaki asgari orandan az olmamak üzere bankalar ve yararlanıcılar arasında serbestçe belirlenir.

Katılım bankalarında açılacak KKH’lerin katılım bankacılığı esasları çerçevesinde belirlenecek kâr payı oranlarına uygun şekilde açılması gerekir.

(2) Mevduat bankalarının KKH’lere uygulayacağı asgari faiz oranı, TCMB tarafından belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranıdır.

Bu Karar hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) döviz rezervlerinde 24 Mart haftasında düşüş izlendi.

TCMB verilerine göre geçen hafta brüt rezervler 2,2 milyar dolar düşüşle 124,7 milyar dolar olarak kaydedildi. Bankanın brüt döviz rezervlerinde ise 2,6 milyarlık düşüş oldu. 24 Mart haftasında brüt döviz rezervleri 71,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Altın rezervleri ise 53,4 milyar dolar oldu.

Aynı haftada TCMB'nin net rezervleri 1,1 milyar dolar düşüşle 18,9 milyar dolara geriledi. Swap hariç net rezervler ise eksi 41,7 milyar dolar olarak kaydedildi. 17 Mart haftasında bankanın swap hariç net rezervleri eksi 40,2 milyar dolar olmuştu.

KKM'de artış sürdü, döviz mevduatları geriledi

Kur korumalı mevduat tarafında geçen hafta artış ivmesinin devam ettiği izlendi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, kur korumalı mevduatlar 33 milyar TL artışla 1,67 trilyon TL oldu.

Döviz mevduatlarında ise parite etkisi dikkat çekti. Manşet veriye göre, mevduatlar 48 milyon dolar artışla 186,5 milyar dolar oldu.

Parite etkisinden arındırıldığında ise döviz mevduatlarının 1,7 milyar dolar gerilediği görüldü. Döviz mevduatları pariteden arındırılmış olarak gerçek kişilerde 996 milyon dolar, tüzel kişilerde 669 milyon dolar azaldı.