Advertisement
HABERLER ABONE OL

Küresel bankalar, Çinli yetkililerin yurt dışında halka arzlar için daha sıkı kurallar getirme planına dair endişeli. Yetkililer, yeni taslak metnin ‘muğlak’ olduğunu ve Pekin’in düzenlemelerinin sınır ötesine geçeceği anlamına geldiğini ifade ediyor.

Hong Kong’taki finansal şirketlerden oluşan en büyük lobi grubu, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu’na gönderdiği bir mektupta, önergenin maliyetleri artıracağını ve anlaşmaların ‘önüne taş koyacağını’ bildirdi. Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, mektupta düzenlemede daha fazla netlik olması ve ihlallerin ne olduğunun açıkça belirtilmesi gerektiği ifade edildi.

Çin Aralık ayında teknoloji şirketlerinin yurt dışında halka arz olmak için uzun zamandır kullandığı bir yasal boşluğu kapatarak şirketlerin yurt dışında halka arz olmasını yasaklamayı planladığını duyurmuştu. Bu durum, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde varlık yönetimi ve yatırım bankacılığı gibi alanlarda arayışta olan Wall Street bankaları ve Avrupalı rakipleri için endişeye neden oluyor.

Alibaba ve Tencent gibi yüzlerce Çinli şirket son yirmi yılda yurtdışı Borsalarda kote oldu. Yatırım bankaları, 2014’ten beri bu tür anlaşmalardan 6 milyar dolar elde etti.