Advertisement

Küresel gıda fiyatları, bazı tahıl, süt ürünleri ve şekerdeki düşük fiyatların etkisiyle Temmuz ayında hafif şekilde geriledi.

Uluslararası piyasalardaki beş ana gıda emtiasını ölçümleyen ticaret ağırlıklı endeks olan FAO Gıda Fiyat Endeksi, Temmuz'da aylık bazda yüzde 1.1 gerilerken, yıllık bazda yüzde 2.3 artarak ortalama 170.9 puan oldu.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi, geçen yıl Temmuz’daki seviyesinden yüzde 4.1 artış göstermiş olsa da Haziran ayında yüzde 2.7 geriledi. Gerilemenin ana sebebi olarak buğday ve mısır fiyatlarındaki düşüşün ihracat arzlarına etkisi gösteriliyor. Buna karşılık pirinç endeksi, durgun piyasa faaliyetlerine rağmen, ard arda beş ay boyunca tutarlılığını korudu.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, soya ve ayçiçeği yağında sabit kalan fiyatların palm yağı değerlerindeki düşüşü dengelemesiyle Temmuz’da yüzde 0.8 yükseliş gösterdi. Palm yağı değerlerindeki düşüşe Güneydoğu Asya tarımsal üretimindeki mevsimsel artış ve durgun küresel ithalat talebinin birleşik etkisi sebep gösteriliyor.

FAO Et Fiyat Endeksi ise altıncı kez bir önceki aya göre fiyat artışı gösterek, Haziran’a göre hafif revizeyle yüzde 0.6’lık yükseliş gösterdi. Küçükbaş ve büyükbaş et fiyatları Asya’daki güçlü ithalat talebi ve mevsimsel düşüş ve Okyanusya’da zayıflayan arz ile Temmuz ayında daha da yükseldi.

Öte yandan domuz eti fiyatları dört aydır süre gelen artış sonrasında Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki geniş ihracat mevcudiyetiyle hafif düşüş gösterdi.   

FAO Süt Ürünleri Fiyatı Endeksi, peynir ve yağlı süt tozunun takip ettiği tereyağı kotasyonlarındaki gerileme ile ard arda iki ay düşüş göstererk Haziran’a göre yüzde 2.9 geriledi

FAO Şeker Fiyat Endeksi de dünyanın en büyük şeker üreticisi olan Hindistan’daki yüksek şeker kamışı getirisi beklentisiyle, Haziran 2019’dan itibaren yüzde 0.6 geriledi. Küresel fiyatlardaki düşüş, aynı zamanda dünyanın en büyük şeker ihracatçısı Brezilya’nın para birimi Reel’in ABD Doları karşısında güçlenmesiyle bir parça kontrol altına alındı. 

İrfan Donat

Bloomberg HT Tarım Editörü

idonat@bloomberght.com