Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Bloomberg NEF analistleri iyimser senaryoda 2021 yılı için küresel güneş enerjisi kapasitesinin 200 gigawattı geçmesini, normal senaryoda ise 169 gigawatta ulaşmasını bekliyor. Analistler kurulu güneş enerjisi kapasitesinde Çin’in lider rolünün devam edeceğini düşünüyorlar.

Yüksek polisilikon ve navlun fiyatlarına rağmen 2021’de kurulu güneş enerjisi kapasitesinin üçte bir artmasını bekleyen analistler, Çinli devlet şirketlerinin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmak için beklenenden daha fazla güneş enerji sistemi kurmasının bu yükselişte etkili olacağını belirtti.

Polisilikon üretiminin 2022 yılında yüzde 29, 2023 yılında ise yüzde 57 artmasını bekleyen Bloomberg NEF, 2022 yılında polisilikon fiyatlarının kilo başına 15-20 dolar aralığında kalacağını öngörüyor.

Bloomberg’in güneş enerjisiyle ilgili şirketlerin hisse performansını ölçmek için oluşturduğu MAC Küresel Güneş Enerjisi Endeksi, polisilikon, çelik ve navlun fiyatlarındaki artışla beraber bu sene yüzde 15’e yakın düşüş yaşadı. Analistler ise güneş enerjisi hisseleri için boğa tahminlerini korumaya devam ediyor.