Advertisement

ABD ve Avrupa hisse senedi vadeli kontratları gerilerken yen yükselerek, önceki günün hareketlerinin bir kısmını geri aldı. Traderlar hızlı değişen haber akışıyla birlikte temel değerlemeleri ne noktada olduğunu test etmeye çalışıyor.

Hong Kong hisse senetleri erken işlemlerde görülen ralliyi koruyamadı, Asya Pasifik boyunca hisseler karışık seyretti. Syndey hisseleri yüzde 6'dan fazla düşerken Tokyo yüzde 3 civarı yükseliş kaydetti.S&P 500 Endeks vadelileri endeksin Salı günü yüzde 6 yükselmesinin ardından geriledi. Avustralya ve Japonya tahvil faizleri yükseldi. ABD Hazine tahvillerindeki satış dalgası hız kesti. Trump yönetimi büyük bir mali pakete doğru ilerleyip federal hükümet evden çalışmaya geçerken, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin koronavirüsün ABD'de işsizliği hükümet müdahalesi olmadan yüzde 20'ye çıkarabileceği uyarısında bulundu. Petrol 2003'ten beri en düşük seviyeye gerilemesinin ardından dalgalandı.

Ülkeler virüsün yayılmasını engellemek için seyahat sınırlamalarını artırmaya devam ediyor. Avrupa sınırlarını kaparken Avustralya vatandaşlarına yurt dışına çıkmama tavsiyesinde bulunuyor. Tüm dünyada tedarik zincirlerinin bozulmasıyla birlikte Japonya'nın ihracatı gerilemeye devam etti.

Janus Henderson Investors çoklu varlık birimi yöneticisi Paul O'Connor, "Risk iştahında sürdürülebilir toparlanma için kilit unsur küresel Covid-19 enfeksiyon artışlarının zirve görüyor olduğuna dair bir çeşit kanıt. Net bir şekilde belli ki o noktada değiliz." dedi.

Trump yönetiminin planladığı teşvik paketi 1.2 trilyon dolar büyüklüğünde olabilir. ABD, halihazırda birçok küresel ekonomiyi resesyona doğru sürükleyen krizin en kötü etkilerine karşı tampon oluşturmaya çalışıyor. Aynı zamanda Fed de finansal piyasaları dengeye kavuşturmak için ek kriz dönemi araçları açıkladı. Fed'in adımları öncesinde kısa vadeli fonlama piyasaları üzerinde baskı olduğuna ilişkin sinyaller vardı.

AIA Group CIO'su Mark Konyn, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta "Likidite anlamında henüz tehlikeyi atlattığımızı düşünmüyorum. Bu, mali tedbirlerin ne zaman en fazla etki edeceğiyle ilgili bir soru." dedi.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 13:40'ta yüzde 3.5 düştü. Endeks Salı günü yüzde 6 yükseldi.
Japonya Topix Endeksi yüzde 3.1 yükseldi.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.1 arttı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.3 tırmandı.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 2.4 düştü.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 6.5 düştü.

Döviz

Yen yüzde 0.5 yükselişle dolar karşısında 107.15 seviyesinden işlem gördü.
Offshore yuan yüzde 0.2 artıda 7.0199'dan alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.2 yükselerek 1.1028 oldu.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 1.00'e geriledi. 10 yıllıkların faizi Perşembe günü 36 bp yükseldi.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 13 bp tırmanarak yüzde 1.17 oldu.
Japonya 10 yıllıklarının faizi yüzde 0.015 oldu.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 0.7 değer kazanarak 27.13 dolar oldu.
Altın yüzde 0.2 yükselişle onsu 1,531.17 dolardan alıcı buldu.