Advertisement

Çin faiz ve ZK indiriminin ufukta gözükmesiyle birçok Asya hisse endeksi yükselişe geçti.

MSCI Asya Pasifik endeksi Japon ve Çin hisseleri önderliğinde yükselişini ikinci işlem gününe taşıyor. Nikkei 225 ve Çin CSI 300 artıda. Teknoloji hisseleri öncülüğünde üç günlük düşüş serisinin Çarşamba günü sona erdiği Wall Street endekslerinde vadeliler hafif yükseliyor. Çarşamba gününü yüzde 2 yükselişle kapatan Nasdaq 100’de vadeliler yüzde 0,2 artıda.

Önce beklentiden düşük gelen ABD çekirdek TÜFE ardından ise yeni bir zirveye çıkan ÜFE yatırımcıların kafasını karıştırsa da enflasyonun Fed’in kontrolünde olan kısmında görülen yumuşama kısa vadeli tahvillere yükseliş getirdi. İki yıllık ABD tahvili bu hafta 10 baz puan üzerinde geriledi. 10 yıllık getiri ise bu sabah iki baz puan düşerek yüzde 2,68 seviyesinde bulunuyor.

Bloomberg Dolar Endeksi düşüşünü ikinci güne taşıyor. Endeks 1.203 seviyesinde.

AMB'den artış sinyali bekleniyor

Avrupa Merkez Bankası da bugün faiz kararını duyuracak. Saat 14:45’teki duyurunun ardından 15:30’da başkan Christine Lagarde’ın kameralar karşısına geçmesi bekleniyor. Beklentiler AMB’nin faizleri değiştirmese de yıl sonundan önce faiz artışına başlayacağı sinyalini vermesi yönünde. Lagarde’dan yıl içindeki olası faiz artış zamanlaması hakkında net bir değerlendirme yapması beklenmiyor.

Bloomberg Economics’e göre yılın ikinci yarısında olası bir hamleye yönelik beklentiler güçlendirilebilir. ECB üyeleri net varlık alım programının sona erme tarihine yönelik de net bir tarih vermezken üçüncü çeyrek bu tarih için öne çıkıyor. Bankanın şahin kanadından Bundesbank Başkanı Joachim Nagel haziran toplantısında ele alınacak yeni ekonomik tahminlerin Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin etkilerine ışık tutacağını belirterek, bu toplantının atılacak para politikası adımları için belirleyici olabileceğini söyledi.