Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

ABD vadeli endeksleri ile Asya Borsaları bu akşam açıklanacak Fed tutanakları öncesi yükseliyor. Salı günü sırasıyla yüzde 0,81 ve yüzde 2,20 düşen S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri yeni işlem gününde toparlanıyor.

Nasdaq 100’ün Salı günkü düşüşünde Snap Inc.’in kar ve gelir tahminlerini düşürdüğünü açıklaması sonrası bir günde yüzde 43 düşüş yaşaması ve diğer sosyal medya hisselerini beraberinde aşağı çekmesi etkili oldu.

Salı günkü satışla sosyal medya hisselerinin piyasa değerinden 135 milyar dolar silindi.

Salı günü 7 baz puan yükselen ABD 10 yıllık tahvil getirisi 10 baz puan düşerek yüzde 2,75’e indi. Bloomberg Dolar Endeksi iki günde yüzde 0,90 düştükten sonra bu sabah yükseliyor.

Fed'e agresif sıkılaşma çağrısı

Pershing Square Kurucusu Bill Ackman, ABD’de enflasyonun kontrolden çıktığını ve yatırımcıların Fed’in bu durumu kontrol altına alabileceğine inancının azaldığını belirterek, agresif sıkılaşma çağrısı yaptı.

Para politikasının güçlü bir şekilde sıkılaştırılmaması halinde ekonominin çökeceğini belirten Ackman, “Fed işini yapmazsa, piyasa Fed’in işini yapar ve şu anda da bu oluyor” dedi. “Kimileri yüksek kısa vadeli faizlerin hisseler için kötü olduğunu düşünür. Ben, buna katılmıyorum” diyen Ackman, faizlerdeki artış enflasyonu ve dolayısıyla uzun vadeli faizleri düşürürse, bu durumun hisse senetleri gibi varlıkların değerini artıracağını belirtti.

Salı günü ABD’de açıklanan zayıf Richmond Fed ve konut verilerinden sonra para piyasaları faiz artırım fiyatlamalarını aşağı çekti. Daha önce gelecek üç toplantıda 141 baz puan faiz artışı fiyatlayan piyasalar, bu beklentiyi 135 baz puana çekti.