Advertisement

Asya hisse senetleri, ticaret görüşmelerine ilişkin gelişmeleri izlemeyi sürdüren yatırımcıların dikkatinin bilançolara ve Cuma günü yayınlanacak ABD istihdam raporuna dönmesiyle karışık seyretti. ABD hazine tahvili vadelileri, faizlerin önceki seansta tırmanmasının ardından istikrarını korudu. Dolar yükseldi.

Hong Kong hisse senetleri HSBC Hodings Plc'nin karının tahminleri aşması sonrasında yükseldi. Macquarie Group Ltd.'deki zayıflık, bankanın karın bu yıl hafifçe düşeceğini açıklamasının ardından Avustralya hisseleri üzerinde baskı oluşturdu. Seul hisseleri çekildi. Çin ve Japonya'da piyasaların kapalı olması nedeniyle Asya işlemlerindeki hacimsiz seyir sürüyor. S&P 500 Endeks vadelileri, ABD hisselerinin ticaret anlaşmasının belirsizliğini korumasından kaynaklı Perşembe günkü düşüşünün ardından yükseldi.

Piyasalar, Çin ve ABD'den son gelen imalat verilerinin küresel byümeninkırılgan olduğunun sinyalini vermesi sonrasında yeni bir destek arıyor. ABD Cuma günü açıklanacak aylık tarım dışı istihdam verisi ekonomik büyümenin sağlığına ilişkin ipucu verebilir. Fed Başkanı Jerome Powell bu haftaki politika toplantısının ardından gerçekleştirdiği basın konferansında enflasyondaki zayıf seyrin geçici unsurlardan kaynaklanıyor olabileceğini ve faiz indirimi için önemli bir neden görmediğini söyledi. Faiz indirimi beklentileri Aralık 2019'dan 2020'ye kaydı.

Ticaret konusunda, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve diğer yetkililer defalarca Çin ile ABD'nin ilerleme kaydettiğini belirtti. Çin Başbakanı Liu He liderliğindeki heyet ticaret görüşmeleri için gelecek hafta Washington'a gidecek. Konuya yakın kaynaklar ise farklı konuların çözümsüz kaldığını berlirtiyor.

Hisse senetleri

Euro Stoxx 50 Endeks vadelileri Londra saatiyle 06:03'te fazla değişmedi.
Avustralya'da S&P 500/ASX 200 Endeks vadelileri yüzde 0.1 yükseldi.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.6 düştü.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.
Hindistan'da S&P BSE Sensex Hindistan Endeksi yüzde 0.4 yükseldi.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.2 yükseldi. Dayanak endeks Perşembe günü yüzde 0.2 gerilemişti.

Döviz

Yen dolar karşısında 111.49'da fazla değişmedi.
Çin dışında işlem gören yuan dolar karşısında 6.7440 seviyesinde fazla değişmedi.
Euro/Dolar paritesi 1.1170'te yatay seyretti.
Sterlin/dolar paritesi 1.3035'te kaldı.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

Tahviller

ABD'de hazine tahvili vadelileri yükseldi. 10 yıllıkların faizi Perşembe günü 4 baz puan artarak yüzde 2.54 oldu.
Avustralya'da 10 yıllıkların faizi yüzde 1.78 seviyesinde fazla değişmedi.

Emtia

WTI petrolü önceki seansta yüzde 2.8 düşmesinin ardından yüzde 0.3 değer kaybederek varil başına 61.62 dolar oldu.
Altın yüzde 0.1 yükselerek onsu 1,272.20 dolar oldu.