Advertisement

Asya hisse senetleri, yatırımcılar ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin son gelişmeleri izlerken geriledi. ABD hisse senedi vadeli kontratları yükseldi ve yen düştü.

Hong Kong ve Çin hisseleri en fazla düşüşü kaydederken Sydney hisseleri yükseldi. Japonya piyasaları tatil nedeniyle kapalı. Çin dışında işlem gören yuan, gelecek haftaki ulusal tatiller öncesi temkinli duruştan dolayı düştü. Kore Wonu ihracatın bozulmayı sürdürmesiyle geriledi. Konuya yakın kaynaklar Çin'in ABD'nin tarım alanlarına planladığı geziyi iptal etmesi ABD'nin talebi üzerine gerçekleşti ve görüşmelere ilişkin negatif bir sinyal içermiyor.

Traderlar gelecek ay yapılacak üst düzey görüşmeler öncesinde endişelerini korurken piyasalar tün dünyada birçok merkez bankasından daha fazla hamle fiyatlıyor. Fed'in ikinci faiz indiriminin ardından küresel hisse senetleri bu ay yükseliş kaydetmeye hazırlanıyor.

Brisbane'da QIC Ltd. tahvil ve enflasyon birimi direktörü Beverley Morris, “Küresel büyüme riskleri artıyor. Şu aşamada kesinlikle panik durumu yok ama tabii ki portföy hareketlerimiz açısından daha temkinli davranıyoruz.” dedi.

Tokyo piyasalarının kapalı olması nedeniyle piyasa hareketleri düşük likidite nedeniyle yüksek olabilir. ABD Hazine tahvilleri Londra seansına kadar spot piyasada işlem görmeyecek.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Londra saatiyle 07:00'de yüzde 0.4 yükseldi. Dayanak endeks Cuma günü yüzde 0.5 düştü.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.7 düştü.Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.4 geriledi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.4 arttı.
Güney Kore'de Kospi Endeksi fazla değişmedi.
Euro Stoxx 50 Endeks vadelileri yüzde 0.3 azaldı.

Döviz

Yen yüzde 0.1 düşerek dolar karşısında 107.71 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan dolar karşısında yüzde 0.2 yükselişle 7.1118'den işlem gördü. Onshore yuan yüzde 0.3 düşüşle 7.1131'den alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi 1.1024'ten işlem gördü.
Sterlin/dolar paritesi 1.2472'de seyretti.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi fazla değişmedi. 10 yıllıkların faizi Cuma günü 6 baz puan düşüşle yüzde 1.72 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 3 bp düşüşle yüzde 0.99 oldu.

Emtia

Altın onsu 1,514.41 dolarda fazla değişmedi.
WTI petrolün varili yüzde 1.2 yükselişle 58.78 dolar oldu.