Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları ve Avrupa hisse senetleri, ABD ile Çin arasındaki ticaret belirsizliği ve küresel büyüme endişeleri oldukça dalgalı geçen haftanın sonunun yaklaşması ile birlikte yükselirken, Asya hisse senetleri ılımlı yükselişler gerçekleştirdi. ABD Hazine tahvilleri, Perşembe günkü kazançlarının bir kısmını geri verdi.

ABD'nin temel endeks vadeli kontratları, oldukça volatil bir seyrin ve ortalamanın üstünde bir işlem hacminin olduğu seansın ertesi günü, New York'ta yukarı yönlü açılışı işaret ediyor. Nvidia Corp., çeyrek dönem satış ve karının tahminlerin üzerinde çıkmasının ardından açılış öncesi işlemlerde yüzde 5'in üzerinde değer kazanırken, Deere & Co., ticaret savaşının satışlarını azalttığını kaydederek sözlü yönlendirmesinin düşürmesinin ardından yüzde 2 geriledi. Stoxx Europe 600 Endeksi yukarı yönde hareket ederek kazançlarını sürdürürken, İngiltere'de işlem gören bazı hisse senetleri teknik bir arızdan dolayı gecikmeli açıldı. Asya hisse senetleri, Çin hisseleri yükselirken Kore hisselerinin düşmesi ile birlikte karışık bir seyir izledi.

Avrupa tahvillerinin önemli kısmı düşerken, Yeni Zelanda'nın 10 yıllık tahvillerinin faizi ilk kez yüzde 1 seviyesinin altına indi ve Japonya'nın 10 yıllıklarının getirisi 2016'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Dolar sakin seyretti ve altın değer kaybetti.

ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimine ilişkin haberler, piyasaları Ağustos ayından bu yana en fazla sarsan volatilite ortamında, yatırımcıları tedirgin kılmaya devam etti. Çin, ABD'nin uygulamaya hazırlandığı ek gümrük tarifelerinin ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında varılan mutabakata aykırı olduğunu kaydederken, Trump, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Pekin ile varılabilecek herhangi bir anlaşmanın kendi koşullarıyla olması gerektiğini belirtti. Traderların Fed'den daha fazla faiz indirimi beklemeleri ile birlikte, Fed Başkanı Jerome Powell, 23 Ağustos'ta Jackson Hole, Wyoming'de düzenlenecek merkez bankacıları yıllık toplantısında yapacağı konuşma ile bu konuda ne düşündüğüne ilişkin işaretler verebilir.

Pacific Investment Management Co. ABD ekonomisti Tiffany Wilding, "Fed'in, bu büyümeyi sürdürebilmek için, ek parasal genişleme sağlamaya ihtiyacı var," dedi ve "Ekonominin yavaşlamasını durdurup durduramayacakları konusunda bazı soru işaretleri var. Nihayetinde biz durdurabileceklerini düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Diğer taraftan, petrol, OPEC'in piyasanın yılın kalan kısmında "bir miktar aşağı yönlü" görünüm ile karşı karşıya kalabileceğini açıklamasının ardından kazancını geri verdi. Sterlin, kanun yapıcıların anlaşmasız Brexit'i durdurabilmek için çaba içine girmelerinden dolayı değer kazandı.

Hisse Senetleri

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları New York saati ile 07:18'de yüzde 0.9 yukarıda seyrediyordu.
*Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.2 tırmandı.
*Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.3 arttı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.3 düşerek 1.1079 seviyesine indi.
*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.6 değer kazanarak 1.216 seviyesine çıktı.
*Onshore yuan dolar karşısında yüzde 0.1 düşerek 7.041 seviyesine indi.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.2 gerileyerek 106.36 seviyesine düştü.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 2 baz puan yükselerek yüzde 1.55 seviyesine çıktı.
*ABD'nin 2 yıl vadeli tahvillerinin faizi 2 baz puan yükselerek yüzde 1.51 seviyesine ulaştı.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 1 baz puan yükselerek eksi yüzde 0.71 seviyesine geldi.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 5 baz puan yükselerek yüzde 0.454 seviyesine çıktı.
*Japonya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 1 baz puan yükselerek eksi yüzde 0.228 seviyesine ulaştı.

Emtia

*Demir cevheri yüzde 0.3 değer kazanarak ton başına 86.75 dolara yükseldi.
*Altın yüzde 0.7 düşerek ons başına 1,513.34 dolara geriledi.

 

Kapat