Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Fed Başkanı Powell’ın ABD ekonomisinde resesyon olmadığını ve faiz artışlarının hızının bir noktada yavaşlayacağını söylemesinin ardından Wall Street endeksleri yükseldi, ABD tahvil getirileri ile dolar düştü. S&P 500 endeksi günü yüzde 2,62 artışla tamamlarken, Nasdaq 100 yüzde 4,26 yükseldi.

Getiri eğrisi boyunca tahvillere gelen alımlarla ABD 10 yıllıkların getirisi bir ara 9 baz puan düşüşle yüzde 2,72’nin altına indi, daha sonra yüzde 2,78’den kapandı. Bloomberg Dolar Endeksi de yüzde 0,61 düşüşle 1.273 seviyesine geriledi.

Karar sonrası ilk işlem gününde Asya’da hisse senedi endekslerinin büyük bölümü, ABD’deki hareketlere göre daha sınırlı da olsa, artıda. Hong Kong Hang Seng ise negatif ayrışıyor.

Fed açıklamaları sonrası petrol, altın ve Bitcoin de yükseldi. Brent petrolün varil fiyatı 107, ABD ham petrolün varil fiyatı da 98 doların üzerinde. Altının onsu Çarşamba günü yüzde 1 yükseldi ve 1.734 dolara çıktı. Bitcoin’in iki günlük yükselişi yüzde 10’u aştı.

"Resesyon yok" diyen Powell bir 75 baz puanlık artış sinyali verdi

ABD Merkez Bankası Fed, arka arkaya ikinci 75 baz puanlık faiz artışını gerçekleştirirken, Fed Başkanı Jerome Powell ekonominin resesyonda olduğu spekülasyonlarını reddetti ve benzer büyüklükte bir adım daha atabileceklerini söyledi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), faiz karar metninde, “enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmeye güçlü bir şekilde bağlı” olduğunu bildirdi ve “enflasyon risklerine son derece dikkat ettiği” ifadesini yineledi.

FOMC, “hedef aralığında devam eden artışların uygun olacağını tahmin ettiğini” ve “hedeflerine ulaşmayı engelleyebilecek riskler ortaya çıkarsa politikasını değiştirebileceğini” vurguladı.

Komite, “son harcama ve üretim göstergelerinin yumuşadığını” belirtti, ancak aynı zamanda işe alımların “son aylarda güçlü olduğuna ve işsizlik oranının düşük kaldığına” dikkat çekti.

Kararın açıklanmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Powell, bir sonraki toplantıda da “alışılmadık derecede büyük” bir artışın uygun olabileceğini ancak bunun, bugünden o zamana kadarki verilere bağlı olacağını belirtti.

Buna ek olarak Powell, bir sonraki faiz hamlesinin boyutu hakkında açık bir yönlendirme sunmak yerine toplantı bazında politika belirleyeceklerini ifade etti. Powell, “Fed’in bir noktada faiz artış hızını yavaşlatacağını” da sözlerine ekledi.

Ekonominin resesyonda olduğuna inanmadığını söyleyen Fed Başkanı, “Talep hala güçlü ve ekonomi bu yıl büyümeye devam etme yolunda” dedi. Kararın ardından Fed’in faiz toplantılarına dayalı swaplar Fed faizlerinin yıl sonuna doğru yüzde 3,3’te tepe yapacağını fiyatladı. Bu oran, son artışla gelinen yüzde 2,25-yüzde 2,50 bandından çok da uzak değil.