Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin’de politika yapıcıların müdahalelerine rağmen hisse senetleri piyasalarında düşüş salı sabahı devam ediyor. MSCI Çin Endeksi sabah seansında yüzde 2’den fazla geriledi. Hang Seng Çin Şirketleri Endeksi salı günü yüzde 2,7’ye kadar düşerken Asya’nın en kötü günlük performansını gösterdi. Anakara endeksi CSI 300 de yüzde 1’den fazla kayıp yaşadı. Düşüşte Evergrande için mahkeme tarafından tasfiye kararının ülkenin gayrimenkul sektörüne yönelik endişeleri yeniden artırması rol oynuyor.

Forsyth Barr Asia Analisti Willer Chen’e göre Çinli yetkililerin piyasaları desteklemesi için daha fazla adım atması gerekliliği artık konsensus haline gelmiş durumda.

ABD hisse endeksleri ise pazartesi günü Hazine’nin net borçlanma öngörüsünü aşağı yönlü revize etmesinden destek buldu. S&P 500 yüzde 0,8 artışla 4.900 puanı geçerek yeni rekor seviyeye ulaştı.

Aynı endeks vadeli piyasada ise sabah saatlerinde yatay seyrediyor. Bloomberg Dolar Endeksi 1.235 seviyesinde yatay seyirde. Dolar/TL sabah saatlerinde 30,3515’ten işlem gördü. Brent petrol yüzde 0,3 yükselişle 82,6 dolardan alıcı buluyor

TCMB, TL mevduata geçişe destek için zorunlu karşılık değişiklikleri açıkladı. ABD Hazinesi Ocak-Mart için net borçlanma öngörüsünü aşağı yönlü revize etti, tahviller ralli yaptı. Biden yönetimi İran’a verilecek yanıtı değerlendirirken geniş çaplı savaş riskinden kaçınmak istiyor. Kolanovic’e göre dev teknoloji şirketlerinin bilançoları değerlemelerin kalıcı olup olmayacağını belirleyecek.