Advertisement

ABD Başkanı Joe Biden’ın devasa bütçe paketi taslağı oluşturduğu haberleri hisse senetleri ve ABD tahvil piyasasında etkisini gösteriyor. Asya Pasifik hisseleri ve ABD vadelileri haberleri pozitif karşılarken, dev bütçenin enflasyonu tetikleyebileceği endişeleriyle ABD 10 yıllık getirileri yükseldi.

Japon Nikkei 225 endeksinde gün içi yükseliş yüzde 2'yi aştı. Hong Kong Hang Seng ve Güney Kore Kospi endekslerinde de pozitif fiyatlamalar baskın.

Perşembe gününü yüzde 0,1 yükselişle kapatan S&P 500’de ilk vadeli işlemler pozitif açılışa işaret.

Amerikan 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,61’e yükselirken Avustralya 10 yıllıkları da altı baz puan birden arttı.

Bloomberg Dolar Endeksi 1.118 seviyesinde yatay seyrederken, Bloomberg Emtia Spot Endeksi iki haftanın zirvesine yerleşti.

Biden'dan devasa bütçe teklifi

New York Times’ın haberine göre, ABD Başkanı Joe Biden, altyapı, eğitim, sağlık yatırımlarını canlandırmak üzere ABD’nin uzun vadeli federal harcamalarını İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek seviyeye taşıyacak 6 trilyon dolarlık bir bütçe teklifi vermeye hazırlanıyor.

Önümüzdeki 10 yılda toplam 1,3 trilyon dolarlık bütçe açığı öngören paketle birlikte federal bütçe harcamaları 2031 yılında 8,2 trilyon dolara kadar çıkabilir, bu da federal borç seviyesini ABD GSYH’nin yüzde 117’sine taşıyabilir.

Goldman Sachs analistleri yayımladıkları notta ABD Kongresi’nin 10 yılda yaklaşık 3 trilyon dolarlık bir harcama ve vergi indirimi paketine destek verebileceğini, bunun yarısının ise sermaye ve küresel şirketlerin kazançlarına getirilecek vergilerle finanse edileceğini öngördü.

Goldman analistleri aynı zamanda geleneksel olarak pazartesi günleri duyurulan bütçe planının cuma gününe alınarak Kongre tatili öncesine denk getirildiğini, bu yolla düşük tepki çekmenin hedeflendiğini yazdı.