Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Delta varyantı ile ilgili birçok ülkede kırılan yeni vaka rekorları ve delta etkisinin Çin verilerine yansımasıyla birlikte haftaya hisse senetleri piyasaları satış bölgesinde başlıyor.

Vaka sayılarının hızla arttığı Japonya’da Topix ve Güney Kore Kospi ise yüzde 1'in üzerinde değer kaybetti. Hong Kong Hang Seng de ekside işlem gördü. Kayıplar ABD vadelilerine de yansımış durumda. Cuma gününü yüzde 0,2 yükselişle kapatan S&P 500’de ilk vadeli işlemler aynı oranda geriledi.

Düşük risk iştahı ile birlikte Bloomberg Dolar Endeksi yükseldi. 10 yıllık ABD hazine tahvil getirisi ise cuma günkü Michigan Tüketici Güveninin neredeyse 10 yılın en düşük seviyesinde gelmesinin ardından geriledi. Getiri 3 baz puan düşüşle yüzde 1,25’te.

Talep endişeleri petrolde de etkisini gösteriyor. ABD ham petrol Eylül kontratı ve Brent ekim kontratı yüzde 1 günlük düşüş kaydetti. Yatırımcılar bu hafta çarşamba yayımlanacak Fed’in temmuz faiz kararı toplantı tutanaklarını yakından izleyecek.

Delta varyantı dizginlenemiyor

Delta varyantı dünya çapında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin Kovid-19 ile mücadelesini sekteye uğratıyor. Haftasonu İran’da rekor sayıda günlük can kaybı yaşanırken Asya’da Tayland, Vietnam ve Filipinler’de günlük vaka sayısı rekorlara yaklaştı.

ABD’de New York Valisi Kathy Hochul eyalet çapında iç mekanlarda yapılacak her türlü etkinlikte aşı zorunluluğu getirebileceğini açıkladı.

Uzmanlara göre varyantlar sürü bağışıklığını da imkansız seviyelere çıkarıyor. Cleveland Clinic’ten Aşı Araştırma Grubu Başkanı Greg Poland sürü bağışıklığını yakalamanın neredeyse imkansız olduğunu belirterek hızlı bulaşabilen varyantlarla birlikte yüzde 95 aşılama oranında bile sürü bağışıklığının yakalanamayabileceğini söyledi.