Advertisement

Merkez bankalarının sıkılaşma mesajları gölgesinde riskli varlıklardan çıkış sürüyor.

Asya Pasifik hisseleri düşüşlerini ikinci güne taşırken, virüs önlemlerinin sertleştiği Hong Kong
Hang Seng endeksi yüzde 1,6 ile olumsuz ayrışıyor.

ABD’de kuvvetli gelen ISM verisi sebebiyle Fed’in daha hızlı sıkılaştırmaya ihtiyaç duyabileceği düşüncesi hisse endekslerini aşağı çekti.

Çarşamba gününü yüzde 0,75 düşüşle kapatan S&P 500’de vadeliler bu sabah yatay seyrediyor. Tahvillerde de kayıp sürerken, ABD 10 yıllık getirisi yüzde 2,90’a yükseldi.

Bloomberg Dolar Endeksi yatay seyirle 1.234 seviyesinde.

Fed cephesinden mesajlar

St.Louis Fed Başkanı James Bullard, bu yıl enflasyonu aşağı çekmek için faizlerin yüzde 3,5’e yükseltilmesi gerektiğini belirterek, bu faiz artışlarının gelecek yıl veya 2024’te geri
alınabileceğini söyledi.

Economic Club of Memphis konferansında konuşan Bullard 2019’da Kovid-19 pandemesi öncesi Fed efektif faizinin yüzde 1,55, ABD 10 yıllık tahvil getirisinin yüzde 1,86 ve mortgage faizlerinin yüzde 4’ün altında olduğunu hatırlatarak “Bu bize enflasyon kontrol altına alındıktan sonra faizlerin hangi seviyede istikrar kazanacağı konusunda bir gösterge veriyor” dedi.

Bullard eldeki verilere göre, gerektiğinde eylülde de 50 baz puanlık faiz artışı yapılabileceğini belirtirken, enflasyonun kontrol altına alınması durumunda ise 2023 ve 2024’te faiz indirimleri görülebileceğini sözlerine ekledi.

Fed’in ekonomik görünüme ilişkin değerlendirmelerinin yer aldığı Bej Kitap’ta ise büyümenin bazı kesimlerde yavaşladığı not edildi.