Advertisement

Fed bölgesel başkanlarının Powell’ın şahin söylemlerini desteklemesiyle özellikle de kısa vadeli tahvillerde satışlar belirgin şekilde devam ediyor.

ABD 2 yıllık tahvil getirisi son 3 günde 25 baz puana yakın artışla yüzde 2,19’a yaklaşırken, 3 yıllık tahvilin getirisi hafta başından bu yana 12 baz puan yükselerek yüzde 2,40’ı aştı. 5 yıllık ABD tahvilinin getirisi 3 günde 28 baz puan yükselişle yüzde 2,43’e çıktı. ABD’nin 10 yıllık tahvil getirisi de yüzde 2,41 ile 2019’dan bu yana en yüksek seviyede.

Yatırımcıların hedge arayışı artarken, hisse senedi endekslerinde toparlama gözlendi. S&P 500 Salı günü yüzde 1,13, Nasdaq 100 yüzde 1,94 yükseldi. Bu sabah vadeli işlemlerde görünüm yatay. Avrupa vadeli endeksleri ise yukarı yönlü. Asya endeksleri yatay seyreden Çin CSI 300 hariç artıda. Bloomberg Dolar Endeksi yatay.

Powell'a 50 baz puanlık artışta destek

ABD Merkez Bankası bölgesel başkanlarından, önceki gün yaptığı açıklamada Mayıs ayında 50 baz puan faiz artışı ihtimaline işaret eden ve enflasyonla mücadele için daha agresif bir sıkılaşma döngüsünün sinyalini veren Fed Başkanı Jerome Powell’a destek geldi.

Bir zamanlar güvercin duruşu ile öne çıkan San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, “Sağladığımız destekleri geri çekmeye başlamanın zamanı geldi” derken, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester 50 baz puanlık bir faiz artışının değerlendirilmesi gerektiğini ve faizleri yıl sonuna kadar yaklaşık yüzde 2,5’e çıkarma taraftarı olduğunu söyledi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard da Bloomberg TV röportajında Fed’in faizi yükseltme ve bilançoyu küçültme konularında daha hızlı hareket etmesi gerektiğini belirtti.