Advertisement
HABERLER ABONE OL

Asya Borsaları ve ABD hisse senedi endeksleri yükselişte. Asya-Pasifik hisse senedi endeksi yükselirken Nasdaq 100 vadeli endeks kontratları yüzde 1’in üzerinde yükseldi.

Facebook’un kullanıcı sayısı geçen yılki düşüşün ardından ilk defa arttı. Gelişme sonrası şirket hisseleri yüzde 18 yükseldi. Bu iyimserlik diğer teknoloji hisselerine de yansıdı. Japonya Merkez Bankası’nın güvercin politikasını sürdürme kararıyla para birimi yen dolar karşısında düştü. Yen’i offshore yuan da takip ederken dolar endeksi yükseldi. Hazine tahvilleri yatay seyretti.

Çin’in Kovid 19’la mücadele için aldığı önlemler, Rusya-Ukrayna savaşı ve Fed’in sıkılaşmasının dünyanın en büyük ekonomisini resesyona sokacağı beklentileri piyasalarda volatiliteye neden oluyor. ABD’de açıklanan bilançolar ise iyimserliğe yol açıyor.

Japonya’da Topix endeksi yüzde 1.2, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0.5 yükseldi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.4 artarken Euro 1.05’te işlem görüyor.

10 yıllık ABD tahvil faizi 1 baz puan düşerek yüzde 2.82 olurken Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı yüzde 1.5 düşüşle 100.47 dolara geriledi. Altının ons fiyatı ise yüzde 0.3 düşerek 1,877 dolardan işlem görüyor.