Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Fed faiz indirim takvimine yönelik kötümserlik piyasaların geneline yansıyor.

ABD’de S&P 500 ve Nasdaq 100 çarşamba gününü yüzde 0,5’in üzerinde kayıplarla tamamlarken vadeli piyasa kayıpların sürebileceği sinyalini verdi.

Asya’daki kayıplara Çin öncülük ediyor. Şanghay Bileşik endeksi 2.800 puan altına gerileyerek 2020’den beri en düşük seviyeye indi.

Tahvil getirileri de yükselişte. Fed faiz patikasına duyarlı ABD iki yıllık tahvil getirisi çarşamba günü 14 baz puan yükselişle Haziran 2023’ten beri en hızlı günlük artışı yaşadı. 10 yıllık getiri de dört baz puan artarak bir aydan uzun bir süre zarfı içinde ilk kez yüzde 4,1’i geçti.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 ile dört günlük yükselişin ardından ilk kez geriliyor.

Fed’in Mart faiz indirimi ihtimali azalıyor

Tahvil traderları Fed’in Mart'ta faiz indireceği beklentilerini düşürüyor. Swap piyasasında Fed’in martta 25 baz puan faiz indirme ihtimali yüzde 50’ye kadar geriledi.

Bu ay içinde bir ara bu ihtimal neredeyse yüzde 100 olarak fiyatlanmış, hatta Goldman Sachs ve Barclays faiz indirim başlangıç tarihi tahminlerini mart ayına çekmişti. Ancak gelen veriler bu ihtimalin geri çekilmesine yol açtı.

İhtimalin yüzde 50’ye gerilemesine ABD’de yüzde 0,6 ile yüzde 0,4’lük beklentinin üzerinde artan aralık ayı aylık perakende satışları rol oynadı. Ayrıca İngiltere’de beklenenin üzerinde yükselen enflasyon sonrası kısa vadeli tahvillere satış gelmesi de Fed fiyatlamalarını etkiledi.

Piyasaların faiz indirimlerinin ölçüsü ve zamanlaması konusunda çok agresif fiyatlama yaptığını belirten Brandywine Global Investment Management Portföy Yöneticisi Tracy Chen “Burada risk daha yapışkan enflasyonla birlikte ekonomide inişin gerçekleşmeyecek olması. Perakende satış verileri tüketicilerin hâlâ dayanıklı kaldığını gösteriyor” yorumunu yaptı.

Çarşamba akşamı yayımlanan Fed Bej Kitap’ta da tatil sezonunda ABD tüketicisinin gücünü koruduğu not edildi.