Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Fed kararı öncesi Amerikan hisseleri teknoloji şirketleri öncülüğünde yükseldi.

S&P 500 endeksi “Muhteşem Yedili” olarak adlandırılan dev teknoloji şirketlerinde yaşanan ralli ile kayıplarını sildi ve Salı gününü yüzde 0,6 yükselişle tamamladı.

Asya endeksleri de ABD’deki ralliyi takip etti. Japon Topix ve Güney Kore Kospi yüzde 1’i aşan yükselişlerle MSCI Asya Pasifik endeksini yukarı taşıdı.

Amerikan tahvil getirileri 13 milyar dolar büyüklüğündeki 20 yıl vadeli tahvil ihalesine gelen güçlü taleple geriledi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi salı gününü üç baz puan düşüşle yüzde 4,295’ten kapadı.

Japonya’daki resmi tatil sebebiyle Amerikan tahvilleri Tokyo’da işlem görmedi. Bloomberg Dolar Endeksi dört gün üst üste yükselişin ardından bugün 1.241 puan seviyesinde yatay.

Fed kararından hangi mesajlar bekleniyor?

Fiyatlamaları dramatik bir şekilde değiştirebilecek Fed kararı Türkiye saatiyle 21:00’da açıklanacak. Fed Başkanı Jerome Powell 21:30’da kameraların karşısına çıkacak, kararla birlikte Fed üyelerinin faiz ve diğer ekonomik veri tahminlerinin yer aldığı noktasal grafik de yayımlanacak. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tamamı faizin yüzde 5,25,-5,5 seviyesinde bırakılmasını öngörüyor. Fed’in kısa sürede faiz indirimlerine başlayacağı mesajını vermesi beklenmiyor.

Fed üyeleri kritik toplantılarına son aylarda beklenti üzeri açıklanan enflasyonun gölgesinde girse de işsizlik seviyesinin de iki yılın zirvesinde çıkması toplantıdan çıkacak mesajların daha dengeli olmasını sağlayabilir.

Bloomberg Economics’e göre son noktasal grafikte yer alan 2024’te 75 baz puanlık faiz indirimi beklentisinde değişiklik yapılmayacak. Bloomberg Economics ABD Başekonomisti Anna Wong, Powell’ın yavaşlayan ekonomik aktivite sinyallerine geçmişte duyarlı olduğunu hatırlatarak Powell’ın güvercin yönde bir sürpriz yapabileceğini belirtti.

Citigroup Ekonomisti Veronica Clark ise medyan faiz tahmininin 75 baz puandan 50 baz puana düşmesi için sadece iki Fed üyesinin tahminini düşürmesine ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Clark “Fed’in bulunduğu konumdan memnun olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu (medyan tahminin düşürülmesi) risk faktörü” dedi. Karar metninde ise faizlere yönelik “enflasyonun hedefe doğru düştüğünden emin olana kadar faiz indirimi uygun olmayacak” ifadesinde değişiklik beklenmiyor. Metinde istihdam piyasasının nasıl tanımlandığı da önemli bir ipucu olacak.

Ocak toplantısında Fed işsizlik oranını “düşük” olarak tanımlamıştı. Bank of America ekonomistlerine göre bu tanım yeni karar metninde “işsizlik arttı ancak düşük kalmaya devam ediyor” ifadeleriyle değiştirilebilir.