Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Başta Cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdamı olmak üzere yatırımcılar gözlerini bu hafta gelecek ekonomik verilere çevirirken hisse senetlerinde ralli sürüyor.

Asya Pasifik endeksleri Amerikan muadillerini takip ederek haftanın ikinci gününde de ralli yapıyor. Sabah saatlerinde Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 2 değer kazanırken, hisse senedi piyasalarında teşvik önlemleri açıklanan Çin’de CSI 300 de artıda.

ABD’de S&P 500 Pazartesi gününü yüzde 0,6 yükselişle kapatarak Ağustos ayında ilk kez iki işlem günü üst üste artıda tamamladı. ABD hisse senedi vadelileri yatay seyrediyor.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı zayıflıyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 ekside.

ABD Hazinesi tahvil ihaleleri sonrası iki yıllık ABD tahvil getirisi beş baz puan düşerek yüzde 5’in hafif altına geriledi. Petrol fiyatları yatay seyrediyor, Brent aktif kontratı varil fiyatı 84,4 dolardan alıcı buluyor.

ABD tahvil ihalelerinde yüksek getiriler

ABD Hazinesi’nin düzenlediği tahvil ihalelerinde 2008 finans krizi öncesinde görülen getiri seviyeleri fiyatlandı. İki yıl vadeli tahviller için gerçekleştirilen 45 milyar dolarlık ihalede getiri yüzde 5,024 ile geçtiğimiz ayki ihaleyi aştı ve 2006’dan bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti. Pazartesi günkü ihalelere kadar iki yıllıklarda en yüksek getiri yüzde 4,923’te oluşmuştu.

46 milyar dolar büyüklüğündeki beş yıllık tahvil ihalesinde ise yüzde 4,4 ile 2007’den bu yana en yüksek getiri seviyesine ulaşıldı.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın kısıtlayıcı faiz seviyelerin uzun bir süre korunacağına işaret eden Jackson Hole konuşmasının da etkisiyle iki yıllık tahvil getirisi piyasalarda geçtiğimiz hafta neredeyse 14 baz puan yükseldi. ABD hükümetinin artan borçlanma ihtiyacı sonucu yeni tahvil arzının artması da getiri seviyelerini yükselten faktör olarak dikkat çekiyor.