Advertisement

Omikron varyantı endişelerinin artmasıyla birlikte en sert satış dalgasını yaşayan hisse senetleri, tahvil getirileri, Güney Afrika randı ve petrol kontratlarında haftanın ilk işlem günü toparlanma gözleniyor.

Cuma gününü yüzde 2 üzeri kayıpla kapatan S&P ve Nasdaq endekslerinde vadeliler sırasıyla yüzde 0,9 ve yüzde 1,1 yükselişle açılışta toparlanma yaşanacağı sinyalini veriyor.

Yaşanan panikle birlikte Amerikan tahvillerinde cuma günü ralli yaşanmış, 10 yıllık getiri 16 baz puan düşüşle yüzde 1,47’ye kadar gerilemişti. Getiri bu sabah altı baz puan yükselişle yüzde 1,53 seviyesinde.

Virüsün tespit edildiği Güney Afrika randı da cuma günü yüzde 2’ye yakın değer kaybı yaşamıştı. Rand bu sabah dolar karşısında yüzde 0,9 yükselerek kayıplarının bir kısmını telafi ediyor.

Cuma günü yüzde 11,6 ile en az 2006’ya kadar en sert günlük düşüşü yaşayan Brent aktif vadeli kontratı yüzde 4,7 yükselişle 76 dolar üzerinden alıcı buluyor. Amerikan tipi ham petrol aktif vadeli kontratı ise yüzde 5,4’lük toparlanma ile yeniden 70 doların üzerinde.

Cuma günkü paniğin bir kısmını kaçıran Asya’da ise hafif kayıplar öne çıkıyor.

Pershing Square Capital Management Kurucusu Bill Ackman’a göre daha hızlı bulaşsa bile Omikron varyantının belirtilerinin ılımlı çıkması hisse senetleri piyasaları için pozitif olacak.

Semptomlar Şimdilik ‘Ilımlı’

Dünya çapında sağlık uzmanları salgında yeni varyant ile ilgili henüz yeteri kadar bilgi olmadığını belirtirken iyimser açıklamalar öne çıkıyor.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre ABD Başkanı Joe Biden’ın sağlık danışmanı Anthony Fauci, mevcut aşıların yeni varyanta karşı “belirli bir ölçüde korunma sağlayacağı” görüşünü iletti.

Güney Afrika Tıp Derneği Başkanı Angelique Coetzee, varyanta ilişkin semptomların mevcut durumda “farklı ve çok ılımlı” olduğunu söyledi. Dünya Sağlık Örgütü ise temkinli olunması çağrısını yaptı.

Varyantının ağır vakalara yol açıp açmayacağının tespitinin birkaç gün ya da hafta alabileceğini belirten örgüt “Omikron varyantının tanımlanan diğer varyantlardan farklı semptoma yol açtığına dair elimizde kanıt yok.” açıklaması yaptı.

Vaka sayılarında artışa dikkat çeken DSÖ bunun genel bir artışa işaret ettiğini, Omikronla ilişkili olmayabileceğini vurguladı. MRNA aşısı üreticisi Moderna’nın baş tıp yöneticisi Paul Barton ise Omikron varyantının aşılardan kaçabileceği görüşüne şüpheyle yaklaştığını belirtirken, “Eğer yeni bir aşıı yapmamız gerekirse bu aşı 2022 başlarında hazır olacaktır” değerlendirmesini yaptı.