Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Pazartesi günü tahvil getirilerinde yaşanan sert dalgalanmanın ardından bugün tahvil piyasası sakin seyrediyor.

Tahvil piyasaları konusunda son yıllardaki kötümser tahminleriyle tanınan ünlü yatırımcılar Ackman ve Gross’un yorumlarının ardından ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah hafif düşüşle yüzde 4,84 seviyesinde seyrediyor.

ABD tahvil getirilerinde yaşanan pazartesi yaşanan düşüşle birlikte dolar da geriliyor. Bloomberg Dolar Endeksi pazartesi günkü yüzde 0,4’lük kaybın ardından bu sabah yüzde 0,4 aşağıda. Dolar/TL sabah saatlerinde 28,0852’den işlem görüyor.

Asya Pasifik hisse senedi piyasası ise Çin öncülüğünde toparlanmaya çalışıyor. Çin varlık fonunun hisse ETF’leri aldığı haberi sonrası Şanghay Bileşik yüzde 0,4 yükseliyor. Japon Topix yüzde 0,4, Hong Kong Hang Seng yüzde 0,7 ekside işlem görüyor.

Amerikan hisse vadelileri yükseliyor, S&P 500 vadelileri yüzde 0,3 artıda. Hamas’ın iki rehineyi serbest bırakması sonrası pazartesi yüzde 2,5 düşen Brent petrol varil fiyatı bugün yüzde 0,5 yükselerek tekrar 90 doların üzerine çıktı. Spot altının ons fiyatı ise yüzde 0,2 yükselişle 1.976 dolar seviyesinde.

Teknoloji hisselerinde yükseliş

Yatırımcılar bu hafta gelecek kâr raporlarına hazırlanırken, Pazartesi günkü oturumda teknoloji hisseleri yükseldi.

Bu kazanımlar, teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşik Endeks'in yüzde 0,4 yükselişle üç ana endeks arasında en iyi performansı göstermesine yardımcı oldu.

Spotify oturumda yüzde 3'ten fazla artış gösterdi. Yayın şirketi Salı günü rapor vermesi beklenen önemli isimlerden biri. Alphabet ve Microsoft yüzde 1'den fazla kazanç elde ederken, Snap yüzde 2'den fazla kazanç elde etti. Üç şirketin de Salı günü üç aylık mali raporlarını yayınlaması planlanıyor.

Amazon ve Meta sırasıyla yüzde 1 ve yüzde 2'den fazla artış gösterdi. Meta'nın raporunun Çarşamba günkü kapanış zilinden sonra gelmesi bekleniyor, ardından Amazon'un Perşembe günü piyasa kapanışından sonra gelmesi bekleniyor.

Haftanın ilerleyen saatlerinde rapor verecek olan IBM ve Intel'in ikisi de Pazartesi günkü oturumda düşüş yaşadı.