Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

ABD’de Cuma günü açıklanan güçlü tarım dışı istihdam verisinin Mayıs ayında faiz artışı ihtimalini güçlendirmesinin ardından küresel Borsalar yeni haftaya karışık bir görünümle başlıyor. Bununla birlikte İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Avustralya ve Hong Kong’da piyasalar Paskalya tatili nedeniyle işleme kapalı olacak.

Cuma günü kapalı olan Wall Street endeksleri haftanın tamamını düşüşle tamamlamıştı. Hafta boyunca S&P 500 yüzde 0,10, Nasdaq 100 yüzde 0,90 geriledi. Bu sabah ABD vadeli endeksleri hafif ekside. Geçen hafta boyunca yüzde 0,5 gerileyen MSCI Asya Pasifik Endeksi de bu sabah yatay.

Bloomberg Dolar Endeksi geçen hafta yüzde 0,32 geriledikten sonra bu sabah yükseliyor.

Piyasalarda bir kritik ABD verisi daha bekleniyor

ABD’de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentileri aşmasının ardından ülkenin tahvillerinin getirileri yükseldi ve swap piyasaları mayıs ayında 25 baz puanlık son bir faiz artışını dörtte üç ihtimal olarak fiyatlamaya başladı.

Fed’in önümüzdeki dönemde atacağı adımlar açısından önemli bir başka gösterge de bu hafta açıklanacak. ABD Mart ayı tüketici enflasyonu verileri Çarşamba günü yayımlanacak.

TÜFE’de aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 5,1 artış açıklanması bekleniyor. Wisdom Tree Investments Sabit Getiri Stratejisi Direktörü Kevin Flanagan’a göre yaklaşan ABD enflasyon verileri “Mayıs ayı Fed toplantısına yaklaşırken son belirleyici olacak ve beklentilerden güçlü bir TÜFE verisi tahvil piyasasını zorlayacak.”

ABD istihdam raporundaki “geniş kapsamlı güçlü tablo” Mayıs ayında 25 baz puanlık bir artışının şansını artıracağı değerlendirmesini yapan TD Securities Faiz Stratejisi Küresel Direktörü Priya Misra da, “Bu durum, faiz indirimlerinin zamanlamasını da ileri bir tarihe öteleyecektir. Ancak piyasa diğer, daha az gecikmeli verilere ve banka bilançolarına odaklanmaya devam edecek” dedi.