Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

ABD’de teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 endeksi Tesla ve Qualcomm etkisiyle pazartesi gününü yüzde 1,2 yükselişle tamamladı.

Morgan Stanley’nin yeni süperbilgisayar teknolojisinin Tesla’nın piyasa değerini 500 milyar dolar artırabileceğini öngören raporu sonrası Tesla hisseleri yüzde 10 yükseldi.

Qualcomm ise Apple ile anlaşmasını üç yıl uzatmasının ardından yükseliş kaydetti. Bu rallinin ardından sabah saatlerinde ABD hisse vadelileri yatay seyrediyor.

Yatırımcıların ABD enflasyon verisi öncesi bekle-gör moduna geçmesiyle Asya Pasifik hisselerinde hafif hareketler gözleniyor. Japon hisseleri Fed’in faiz artışlarında duracağı beklentisiyle olumlu ayrışıyor.

Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 ise yatay. Kur cephesinde ise Çin Merkez Bankası’nın yuan referans değeri takip ediliyor.

Bankanın dolar/yuan fiksingini 7,20’nin altında belirlemesi para biriminde daha fazla değer kaybına izin vermeyeceği sinyalini veriyor. Dolar bugün gelişmiş ülke para birimlerine karşı ise yatay seyrediyor. Bloomberg Dolar Endeksi 1.250 puanda.