Advertisement

Küresel hisse senedi endeksleri Temmuz ayını 2018’den bu yana en uzun yükseliş serisi ile tamamladı ancak yükseliş hızı söz konusu 6 aylık serinin en yavaşı oldu.

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının artması ve yükselen enflasyonun ekonomik toparlanmaya dair endişeleri tırmandırırken, ABD-Çin ilişkilerine dair haber akışı piyasaların yönünde etkili oldu. Çin yönetiminin teknolojiden özel eğitim ve mülkiyet alanlarına geniş çaplı önlemler açıklaması, ABD’nin sermaye piyasası kurulu SEC’nin Çinli şirketlerin halka arzlarında daha sert kurallar uygulama kararı almasına yol açarken, Çin tarafı son olarak konuya çözüm bulunması için iletişimde bulunma çağrısı yaptı.

Yeni haftanın ilk işlem gününde Asya Borsaları pozitif bir tablo çizdi.

Teknoloji şirketlerinin kâr büyümesinin tepe noktasını geride bıraktığına dair endişelerle aralarında Amazon.com’un da olduğu hisseler öncülüğünde Cuma günü düşen Wall Street endeksleri yeni haftaya vadeli işlemlerde yükselişle başladı.

Cuma gününü yüzde 1,2223 seviyesinden tamamlayan ABD 10 yıllık tahvil getirisi yatay. Bloomberg Dolar Endeksi cuma günkü kazançlarını koruyor.

"Kapanma benzeri önlemler ihtimal dışı"

ABD’nin bir numaralı bulaşıcı hastalıklar danışmanı Anthony Fauci aşıların virüse karşı son derece etkili olduğunu ve artan vakalara rağmen kapanma benzeri önlemlerin geri gelmesinin ihtimal dışı göründüğünü belirtti.

Bu arada Florida eyaleti ABD’deki salgının yeni merkezi olurken, bölgede pandeminin başlangıcından bu yana en yüksek bir günlük vaka artışı görüldü. Almanya hükümeti 12-17 yaş arasında aşı uygulanması tavsiyesinde bulunmaya hazırlanıyor.