Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Aşılamanın hız kazanmasıyla birlikte ekonomik göstergelerin hızlı yükseliş kaydettiği ABD'nin etkisinde riskli varlıklarda pozitif görünüm söz konusu

Küresel piyasalarda hisse senedi piyasalarında işlemler rekor seviyelere yakın gerçekleşirken, dikkatler bugün açıklanacak Fed toplantı tutanaklarına çevrildi.

ABD'de işlem hacminin düşük olduğu Salı gününde endeksler gerileme kaydetti. Ülkede endekslerdeki işlem hacmi bu yıl ilk kez 10 milyar hissenin altına geriledi. Günün ilk vadeli işlemlerinde ABD ve Avrupa tarafında dalgalanma kaydedildi. Asya endekslerinde de benzer görünüm yaşandı.

Küresel piyasalarda dolardaki dört günlük düşüş son buldu. Bloomberg Dolar Endeksi işlem gününün ilk bölümünde yatay seyretti. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 1,65 seviyesinden işlem gördü.

Piyasalara IMF morali

Aşılamanın hız kazanması özellikle gelişmiş ekonomilerdeki pozitif görünümü desteklerken IMF'nin küresel ekonomiye ilişkin revizesi de piyasaların risk algısını destekledi.

Dünya Ekonomik Görünüm raporunu yayımlayan IMF, küresel büyüme tahminini 2021 için yüzde 5,5’ten yüzde 6’ya yükseltti. Eğer IMF tahmini gerçekleşirse, 2020’de yüzde 3,3 ile 1929’daki Büyük Buhran’dan bu yana en sert küçülmesini kaydeden dünya ekonomisi 2021’de son 40 yılın en hızlı büyümesini kaydetmiş olacak.

IMF 2022 için ise yüzde 4,2 olan tahminini yüzde 4,4’e revize etti. IMF’e göre birçok gelişmiş ülke ekonomisi pandemi öncesi milli gelir seviyelerine 2022’ye kadar ulaşamayacak. IMF gelişmekte olan ülkelerin toparlanmasının ise 2023’e kadar sürebileceği tahminini yapıyor. IMF geçtiğimiz hafta 2024’te küresel ekonominin Kovid-19 öncesi salgın seviyelerinden yaklaşık yüzde 3 küçük olacağını belirtmişti.

Mizuho Bank Ltd. Döviz stratejisti Ken Cheung, “Dolar son satış dalgasının ardından nefes alıyor gibi görünüyor. IMF’nin ABD büyüme tahminini yükseltmesi dolar için pozitif bir gelişme ancak bu fiyatlama zaten geride bıraktığımız birkaç ayda gerçekleşti” değerlendirmesini yaptı. IMF’nin küresel ekonomik büyüme tahminini yükseltmesinin ardından ham petrolün varil fiyatı da talebin artacağı beklentisiyle 59 doların üzerine çıktı.