Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Küresel piyasalar ABD’de açıklanacak verileri beklerken, Asya endekslerinin Çin’de açıklanan verilere tepkisi karışık oldu.

Tahvil piyasalarında ise Fed’in sıkılaştırma döngüsünü yakın zamanda sonlandırabileceği fiyatlaması etkili oluyor. Çarşamba günü yüzde 0,5’e varan yükselişlerle günü tamamlayan Wall Street endeksleri vadeli işlemlerde yine artıda. Asya’da Japon Nikkei 225 yüzde 1 yükselişle pozitif ayrışırken, Hong Kong ve Çin Borsaları ekside. ABD 10 yıllık tahvil getirisi aralıksız düşüşü 5. güne taşıdı ve yüzde 4,11 seviyesinde. Bloomberg Dolar Endeksi 4 gündür düşüyor ve 1.235’ten işlem görüyor.

Çin'den güçlü veriler

Çin’de imalat aktivitesine ilişkin açıklanan veriler Ağustos ayında aralık beşinci aylık daralmaya işaret etse de yeni siparişler ve üretimde toparlanma gözlendi.

Veriler, Çin ekonomisinde üretime dair göstergelerde en kötüsünün geride kalmış olabileceği umutlarını beraberinde getirdi.

Çin’in resmi PMI imalat endeksi Ağustos ayında 49,7 seviyesine inse de veri, 49,2 seviyesindeki Bloomberg anket beklentisini aştı.

TD Securities Makro Stratejisti Alex Loo, “Belki de yetkililerin son politika destek önlemleri sonrasında üreticilerin güveninin dipten dönüşünü görüyoruz” yorumunu yaptı.

Ülkede imalat aktivitesinde toparlanma gözlense de ekonominin bu yıl güçlü bir destekçisi olan hizmetlerde zayıflama görüldü. Çin imalat dışı PMI altındaki hizmet aktivite endeksi 50,5 ile kritik 50 seviyesinin üzerinde kalsa da, aralık ayından bu yana en düşük seviyede gerçekleşti.