Advertisement

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda politikada değişiklik için enflasyonun stabil hale gelmesi gerektiğini söyledi.

Kuroda parlamentoda yaptığı konuşmada para birimi yenin dolar karşısında 6 yılın en düşük seviyesine inmesinin ekonomi için genel anlamda olumlu olduğunu ve teşviklerin devam etmesi gerektiğini bildirdi.

Kuroda yüksek enerji maliyetleriyle Nisan’dan itibaren tüketici enflasyonunun yüzde 2’lik hedefe doğru yükselebileceğini, enflasyonun hedefin üzerinde kalmayacağını, ancak hanehalkı gelirlerini ve kurumsal karlılıkları olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

Bugün açıklanan verilere göre Tokyo’da enflasyon Mart’ta yıllık bazda yüzde 0.8 ile 2 yılın, enerji fiyatları ise yüzde 26 ile 41 yılın en büyük artışını kaydetti. Enflasyonun Nisan’dan itibaren yüzde 2’lik hedefe yakınsaması bekleniyor.

Societe Generale Stratejisti Albert Edward yenin dolar karşısında 150’ye kadar gerileyeceği tahmininde bulundu. Para birimi Tokyo’da bugün dolar karşısında 121.35 seviyelerinden işlem görüyor.