Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Kuzey Akım 2 projesinin yürütücü firması Nord Stream 2 AG’den yapılan açıklamada, proje kapsamında iki hattın inşasının Almanya ve Danimarka kara sularında devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, boru hattının inşasında geriye 121 kilometre kaldığı kaydedilerek, "Projenin yüzde 95'ine tekabül eden 2 bin 339 kilometrelik boru döşeme işi tamamlandı." ifadesi kullanıldı.

Toplam maliyeti 10 milyar euro civarında olması beklenen Kuzey Akım 2 projesiyle yılda 55 milyar metreküplük Rus gazının Baltık Denizi üzerinden Almanya'ya sevk edilmesi planlanıyor.

ABD, Ukrayna, Polonya ile Baltık ülkelerinin inşasına karşı çıktığı projenin ortakları arasında proje sahibi Gazprom'un yanı sıra Shell, OMV, Engie, Uniper ve Wintershall gibi şirketler yer alıyor.

ABD’nin yaptırımları artırma planı

Kuzey Akım 2 projesi çalışmaları, ABD yatırımlarından dolayı bir yıl önce durdurulmuş, 2020 aralık ayı başında ise yeniden başlatılmıştı.

Aynı dönem, ABD yaptırımları sıkılaştırma yönünde manevra yaparak çalışmaya teknik belgelendirme ve sigorta sağlayan şirketlere yönelik cezaları artırmıştı. Buna ilişkin yasama, Kongre’den geçen geniş çaplı savunma yasasının bir parçası idi, ancak Başkan Donald Trump tarafından veto edilmişti.

ABD Kuzey Akım 2’nin Rusya’ya Avrupa üzerinde çok fazla kaldıraç kazandırdığını ve Amerikan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) arzının daha iyi bir alternatif olduğunu savunmuştu.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov 2020 aralık ayında yaptığı basın açıklamasında, ABD yaptırımlarının Kuzey Akım 2’nin tamamlanmasını karmaşık bir hale sokabileceğini söylemişti. Başbakan Yardımcısı Alexander Novak devlet televizyonu Rossiya 24’te yaptığı açıklamada, boru hattının tamamlanacağını çünkü projenin Avrupa iş dünyası için faydalı olacağını ifade etmişti.

Gazprom'dan projenin iptal olabileceği açıklanmıştı

Rus haber ajansı TASS 2021 ocak ayında Gazprom'un açıklamasına dayandırdığı haberinde, Kuzey Akım 2 projesinin risk barındırdığını belirtmişti.

Buna göre, Gazprom söz konusu açıklamada, çeşitli bölgelerde yaşanan siyasi değişikliklerin projeleri etkileyebildiğine işaret ederek "Ülkeler arasındaki gerginlikler nedeniyle ortaklarımızın yaklaşımları da değişebiliyor. Bazı durumlarda, bu tür değişiklikler projenin uygulanmasının imkansız hale gelmesine ve dolayısıyla projenin askıya alınmasına veya iptaline yol açabilir." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Gazprom Export Başkanı Elena Burmistrova, 14 Ocak'ta yaptığı açıklamada, doğal gaz sektöründeki projelere yapılan yatırımların, özellikle Avrupa Birliğinde siyasi baskı altında olduğunu belirtmişti.