Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Senatosu, Rusya’dan Almanya’ya doğalgaz aktarımını hedefleyen Kuzey Akım 2’ye yaptırım uygulanmasına dair teklifi reddetti.

Texas Senatörü Ted Cruz’un öncülüğünde oylanan yaptırımların uygulanması lehine 55 senatör oy kullanırken 44 senatör aleyhine oy kullandı. Yaptırımların kabul edilmesi için en azından 60 oy gerekiyordu.

Connecticut’lı Demokrat Senatör Chris Murphy, yaptırımların Senato’nun gündemine getirilmesiyle ilgili, “Eğer bu yasa geçerse bu Ukrayna’nın işgal edilme ihtimalini artıracaktır çünkü Rusya’ya karşı birlik olmamız gereken zamanda ABD’yi Almanya’dan ayırıyor” demişti.

Virginia Senatörü Demokrat Mark Warner ise yaptırımların oylamaya sunulmasıyla ilgili, “Kuzey Akım 2 fikrini beğenmiyorum ama en iyi müttefiklerimizden birini böyle bir zamanda rahatsız etmemiz tiyatro gibi gözükür” diye belirtmişti.

Yaptırımların Senato’da oylamaya sunulmasının arkasında, Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ve yasanın Cumhuriyetçi sponsoru Texas Senatörü Ted Cruz arasında yapılan ve Biden’ın dış politikadaki yönetici adaylarını oylamaya sunmayı da içeren anlaşma yer alıyor.