Advertisement

Lagarde, AMB Yönetim Konseyi Toplantısı'nın ardından Amsterdam'da düzenlenen basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Yüksek enflasyonun herkes için büyük bir zorluk olduğunu vurgulayan Lagarde, mayısta enflasyon oranının, Ukrayna'daki savaşın etkisi de dahil olmak üzere, artan enerji ve gıda fiyatları nedeniyle yeniden önemli ölçüde yükseldiğini söyledi. Lagarde, "Enflasyon baskıları genişledi ve yoğunlaştı." dedi.

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşının, başta Avrupa kıtası olmak üzere ekonomileri baskıladığını, küresel ticareti aksattığını, malzeme kıtlığına yol açtığını, yüksek enerji ve emtia fiyatlarına katkıda bulunduğunu aktaran Lagarde, ekonomik faaliyetlerin kısa sürede yüksek enerji fiyatlarından zarar göreceğine işaret etti.

Bugünkü faiz artırmama kararının AMB Yönetim Konseyi'nin oy birliği ile alındığını bildiren Lagarde, toplantıda, AMB'nin para politikasının normalleştirilmesi için ilave adımlar atıldığını belirtti.

Lagarde, temmuzda 25 baz puanlık artış planı olduğunu, enflasyon tahminlerine göre eylül ayında faiz artırımına devam etmeyi planladıklarını kaydetti. Lagarde, "Eylül tahminleri 2024 enflasyonunu yüzde 2,1 veya daha yüksek gösteriyorsa faiz artışı 25 baz puanın üzerinde olabilir." dedi.

"Para politikamızın düzgün bir şekilde aktarılması konusunda kararlıyız"

AMB Başkanı Lagarde, AMB'nin, para politikasını sıkılaştırmaya başlarken Euro Bölgesi tahvil piyasalarında ayrışmayı önlemek için yeni araçları harekete geçirmeye hazır olduğunu belirterek, "Geçmişte AMB'nin fazlasıyla gösterdiği gibi, ya mevcut düzeltilmiş araçları ya da kullanıma sunulacak yeni araçları devreye alacağız. Ancak para politikamızın düzgün bir şekilde aktarılması konusunda kararlıyız ve sonuç olarak, bu aktarımı bozacak ölçüde ayrışmalardan kaçınılacaktır." diye konuştu.

AMB'nin satın aldığı tahvillerin yeniden yatırıma yönlendirilmesinin bugünkü toplantıda tartışılmadığını aktaran Lagarde, AMB Yönetim Konseyi'nin "ücret sarmalı" görmediğini söyledi.

"Temmuz ayındaki faiz artırımının enflasyonu hemen etkilemesini bekliyor musunuz?" sorusuna Lagarde, "Hayır" yanıtını verdi.

Bu arada, Lagarde'ın tahvil piyasalarında ayrışmaya yönelik değerlendirmesi, son haftalarda Euro Bölgesi ülkelerinde borçlanma maliyetlerindeki hızla ayrışmadan sonra geldi.