Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, koronavirüs vakalarındaki artışın ekonomik görünüm için risk oluşturduğunu ifade etti. Bu, politika yapıcıların daha fazla parasal teşvike hazırlık yaptığının sinyalini veriyor.

Fransa'dan LCI ile Salı günkü mülakatında “Euro Bölgesi'nde birçok bilim insanı salgının soğuk hava ile birlikte Kasım ya da Aralık'ta yükselişe geçmesini bekliyordu.” diyen Lagarde, vaka artışlarının şaşırtıcı bir şekilde beklenenden erken gerçekleştiğini söyledi. Lagarde, “Bu iyi bir işaret değil.” dedi.

Lagarde'ın öncesinde, Almanya'dan RTL'ye konuşan AMB baş ekonomisti Philip Lane, “Virüs hala kontrol altına alınabilir, ancak alınmazsa en kötü senaryolara hazırlanmalıyız.” şeklinde uyarıda bulunmuştu.

AMB'nin Yönetim Konseyi para politikası toplantısı için gelecek hafta bir araya gelecek. Ekonomistlerin ve yatırımcıların büyük ölçüde beklentisi, bankanın 1.35 trilyon euroluk pandemi tahvil alım programını genişletmeden önce Aralık ayına kadar beklemede kalacağı yönünde.