Advertisement

Üç aylık Londra bankalararası faiz oranı (Libor) yatırımcıların Fed’in daha büyük faiz artışları yapacağını değerlendirmesi ile 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Libor, art arda dördüncü işlem gününde yaklaşık 2,5 baz puan artarak yüzd 2,83229’a yükseldi ve Kasım 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Libor’un gecelik endeks swapları ile farkı 17,9 baz puan ile fazla değişim göstermedi.

Yükseliş, çok sayıda Fed yetkilisinin enflasyonla mücadelenin sonu için hala alınması gereken mesafe olduğunu belirtmesi üzerine ABD tahvil getirilerinin yükselmesi ve gelecek yıla ilişkin faiz indirim fiyatlamalarının azalması üzerine gerçekleşti.

Libor yerini SOFR'ye bırakmıştı

Libor (Londra Bankalar Arası Faiz Oranı) 1980’li yılların başlangıcından bu yana, yatırımcıların ve bankaların kredi anlaşmalarını sabitledikleri bir faiz oranı olarak kullanılıyordu.

ABD doları, euro, sterlin, yen ve İsviçre frangından ve yedi vadeden oluşan Libor, büyük küresel bankaların birbirlerinden borç aldıkları ortalama faiz oranı hesaplanarak belirleniyordu.

Libor’un kullanımı bazı bankaların oranları manipüle ederek avantaj sağladığı gerekçesiyle 2021 sonundan itibaren sonlandırılmış ve yerine SOFR kullanılmaya başlanmıştı.