Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Avustralya'daki sıvılaştırılmış doğalgaz sendikaları, Woodside Energy Group Ltd.'nin prensip teklifini onayladı ve bu durum LNG ihracatında kritik öneme sahip olan ülkede devam eden üç anlaşmazlıktan birinde grev tehdidini hafifletti.

İki büyük sendikayı temsil eden Offshore Alliance’ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre Çarşamba günü yapılan 15 saatlik toplantının sonucunda ortaya çıkan teklifin ayrıntıları, Perşembe günü ilerleyen saatlerde Woodside Energy’nin Kuzey Batı bölgedeki operasyonlarında çalışan işçilere sunulacak.

Buna ek olarak sendikalar son ayrıntılar netleşene kadar grev bildirimi yapmayı erteleme kararı aldı.

Chevron'da iki ayrı anlaşmazlık için müzakereler sürüyor

Avustralya’da birden fazla Chevron Corp. operasyonunda çalışan işçiler potansiyel grev tehdidi taşıyan iki ayrı anlaşmazlık konusunda müzakereye devam ediyor.

Greve gidilmesinden önce atılması gereken en önemli adım olan endüstriyel eylemin onaylanmasına ilişkin oylamanın Perşembe günü Gorgon ve Wheatston alt havza tesislerinde ve 28 Ağustos’ta Wheatstone platformlarında tamamlanması planlanıyor.

Offshore Alliance Sözcüsü Brad Gandy görüşmelerle ilgili yaptığı açıklamada, “Woodside’ın endüstriyel eyleme geçmeden üyelerimize güçlü bir teklif sunması memnuniyet verici. Bu noktaya gelene kadar uzun bir yol kat etmek zorunda kalsak da Woodside’ın daha pragmatic bir yaklaşım benimsemesi ve üyelerimize sektör standartlarında şartlar ve koşullar içeren bir kurumsal anlaşma teklif etmeye karar vermesi bizi rahatlattı” ifadelerini kullandı.

Woodside Energy de görüşmelerde “önemli bir ilerleme” kaydedildiğini söylerken sendikaların greve başlamak için gerekli yedi iş günü önceden bildirimde bulunma seçeneğini kullanmadığını doğruladı.

Sendikalar Woodside için 30 Eylül'e dek greve gitmeyecek

Avustralya Elektrik Ticareti Sendikası Batı Avustralya Eyaleti Sekreteri Peter Carter, görüşmelerin sonucuyla ilgili bilgi vererek, Woodside’ın 28 Ağustos’a kadar güncellenmiş bir anlaşma taslağı sunmayı taahhüt ettiğini ve sendikaların da anlaşmayı 1 Eylül’e kadar sonuçlandırmayı kabul ettiğini duyurdu.

Carter, sendikaların Woodside’a 30 Eylül’e kadar grev bildirimi yayınlamayacağını söyledi.

Offshore Alliance da Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Woodisede NWS platformlarındaki Offshore İttifakı üyeleri bu anlaşmayı kabul ederse Chevron, Batı Avustralya gaz sahalarındaki iş gücüyle kurumsal bir anlaşma olmaksızın çalışan tek operatör olarak kalacak” ifadelerini kullandı.

Woodside ve Chevron tesislerindeki grevler küresel LNG arzının yüzde 10'unu etkileme potansiyeli taşıyor. Yaşanan grev tehdidi sonrası Avrupa ve Asya'daki fiyatlar bu ay olası bir eyleme gidilmesiyle hızla yükselmişti.

Avrupa’da vadeli gaz fiyatları görüşmelerden olumsuz sonuç çıkacağı beklentisiyle yüzde 14 düşmüş ve önceki iki seansta elde ettiği kazançların büyük bölümünü geri vermişti.