Advertisement
HABERLER ABONE OL

Yeni yayınlanan Mapfre'2023 Ekonomi ve Sanayi Görünümü' raporu, bazı sektörlerde yavaşlama yaşansa da sigorta sektörü için fırsatlar öngörüyor.

Raporda, küresel ekonomik büyümenin geçen yıl Ekim ayındaki son tahminin onda yedisi altında yüzde 2'ye yavaşlayacağı öngörülürken, bu yılki küresel büyümenin büyük çoğunluğunun Asya'dan geleceği de belirtiliyor.

Mapfre, hayat sigortacılarının yararlanacağını söylüyor

Görünüm raporu ayrıca küresel ekonomik ortamın sigorta sektörünün performansını nasıl etkileyeceğine dair bir analiz de içeriyor. Veriler, hayat sigortacıları başta olmak üzere bir bütün olarak sektörün 2023'te daha sıkı para politikası ve yatırım fırsatlarından yararlanabileceğini gösteriyor.

Mapfre uzmanları ayrıca, pazarın 2023'te iş geliştirme açısından daha fazla zorlukla karşılaşacağına inanıyor. Bunun daha çok gelişmekte olan ülkelerde görüleceğini tahmin ediyor.

Bununla birlikte uzmanlar, daha yüksek faiz oranlarıyla birleşen daha sıkı para politikası, ekonomik gerilemenin neden olduğu olumsuz etkileri kısmen dengeleyerek, tasarrufa dayalı hayat sigortası işini geliştirmeye devam edeceğini öngörüyorlar.

Sigorta portföy yatırımları da 2023'te büyüyecek gibi görünüyor

Rapor ayrıca, sigorta portföy yatırımlarının bu yıl büyüyeceğini ve teknik kârlılığını destekleyeceğini öngörüyor.

Yeni açıklanan rapor hakkında konuşan Mapfre Ekonomi Analiz, Sektörel Araştırma ve Düzenleme Direktörü Ricardo González, tahvil faizlerindeki artışın ve hisse senedi performansının sigorta şirketlerinin bilançoları üzerindeki olumsuz etkisinin ABD tarafından emildiğini söyledi. Hayat sigortası tasarruf işi ve faiz oranı garantili geleneksel yıllık emeklilik ortamının gelişmeye devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Allianz'dan 2023 risk değerlendirmesi

Allianz'ın 2023 Risk Barometresi raporuna göre, ekonomik ve enerji risklerinin de artmasıyla birlikte, siber olaylar ve iş kesintisi üst üste ikinci yıl en büyük şirket endişeleri arasında yer aldı.

Allianz'ın barometresinin son sürümü için yaptığı ankete katılan 2.700'den fazla risk yönetimi uzmanının yüzde 34'ü siber ve iş kesintilerinin her ikisini de en önemli riskler olarak işaretledi.


BES'te fon büyüklüğü 440 milyar TL'ye dayandı

Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM) 19 Ocak 2023 verilerine göre katılımcı sayısının 7 milyon 936 bin olduğu BES’te toplam fon büyüklüğü 405.4 milyar lira oldu.

Katılımcı sayısının 6 milyon 741 bin olduğu OKS’de ise fon büyüklüğü 33.3 milyar lira olarak kayıtlara geçti. Böylelikle sistemde toplam katılımcı sayısı OKS dahil 14 milyon 678 bin kişi, toplam fon büyüklüğü de OKS ve Devlet Katkısı dahil 439 milyar TL'ye ulaştı.


Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, BES’in, tasarruf aracı olmasının yanısıra yatırım aracı haline geldiğini söyledi. Göçer, 2023 yılında da BES’in büyümeye devam edeceğini, 18 yaş altında birikimlerin devam ettiğini ve edeceğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Ocak ayına da çok hızlı girdik. Asgari ücretteki artışla 2023 yılında sisteme 120 bin lira yatırıldığında, 36 bin lira devlet katkısı alınacak ki bu daha da cezbedici oldu."


Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, BES’in 2023’te altın çağına girdiğini belirterek “Gerek pandemide yaşananlar gerekse de pandemi sonrası yaşanan ekonomik dalgalanmalar, insanlarda güvenli liman arayışı başlattı. Bu süreçte BES hem bugünün hem de geleceğin en güvenilir yatırım aracı olduğunu ispatladı." dedi.