Advertisement

Cemre Nur Karaca

Rekabet Kurulu 13 firma ile MDF ve Yonga Levha Sanayicileri Derneği’ne ilişkin kararını verdi. Kurul, 11 firmanın, ‘rekabeti bozucu eylemlerde bulunduğuna’ karar verdi. Anılan firmalara, elde ettikleri ciro üzerinden idari para cezası kesildi.

“Karara itiraz edeceğiz”

YOMSAD Başkanı Haluk Yıldız, karara itiraz edeceklerini belirtti. Yıldız sözlerine şöyle devam etti: “2017 yılında bu konuya ilişkin soruşturma başlatılmıştı, şu andaki karar onun sonucu. O dönemde sektörümüzdeki bazı şirketler konkordato ilan etmişti. Şimdi ise bu son gelen karar 2017 yılında başlatılan işlemlerin neticesi. Şu an hukuki yollara başvuruyoruz ve karara itiraz edeceğiz. Günümüzde mobilya sektörünün gündeme getirdiği MDF fiyatlarındaki zamlara ilişkin kesilen bir ceza değil. Burada yanlış anlaşılmalar olmasın.”

“Hammaddedeki ithalat bizim önümüzü tıkamaya devam edecek”

Art Design Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Terzi MDF sektörünün aldığı cezaya ilişkin şu açıklamalarda bulundu; “2021 yılı için yaşadığımız MDF sorunu ve fiyat artışları artık baş edilemez bir hal almıştı. Konuya ilişkin Nisan ayında Rekabet Kurulu 11 firmaya toplamda 271 Milyon 61 bin 670 lira para cezası uygulanacağı duyurulmuştu ve şimdi de karar onanmış oldu.

Gelecek dönemde hammaddedeki ithalat bizim önümüzü tıkamaya devam edecek. En güçlü olduğumuz dünyada üretimi konusunda en üst sıralarda olduğumuz malzeme konusunda sıkıntı yaşarsak global arenada rekabet edemez hale geliyoruz.”

“Üretici ve nihai tüketici arasında sıkışıp kalıyoruz”

Artan hammadde fiyatları nedeniyle üretici ve tüketici arasında sıkıştıklarını söyleyen Terzi, ”iç piyasada da nihai tüketici bu fiyatlardan çok olumsuz etkileniyor.2021 yılının başından 10. ayına kadar MDF ürünündeki fiyat artışı yüzde 300’ün üzerinde. Bu çok öngörülebilir ya da fiyatlara yansıtılabilir bir durum değil. Biz üretici ve nihai tüketici arasında sıkışıp kalıyoruz. Bu fiyat artışlarını tüketiciye yansıtsak taleplerde çok ciddi bir düşüş yaşanacaktır. Bunun olmasını istemiyoruz çünkü hem iç piyasada hem de ihracat kanadında oldukça güçlü bir sektörümüz var.” dedi