Advertisement
HABERLER ABONE OL

Meksika Pazartesi günü Birleşmiş Milletlerin (BM) sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle uyumlu, 750 milyon euro değerinde, ilk devlet tahvili ihracını gerçekleştirdi.

Maliye Bakanı Yardımcısı Gabriel Yorio, eşitsizliğin azaltılması, finansal kapsayıcılık ve cinsiye eşitsizliğini gidermenin BM’nin hedefleri arasında bulunduğunu söyledi.

Yorio paylaştığı bir tweet ile “Meksika BM’nin sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle uyumlu devlet tahvili ihraç eden ilk ülke” dedi ve “Ülkemiz sürdürülebilir finansa programına öncü olarak başladı” diye ekledi.

Hükümet toplanan paranın nasıl harcanacağı konusunda bir açıklama yapmadı. Tahvil ihraç edilmeden önceki yatırım bülteninde Meksika’nın toplanan miktarı BM hedefleriyle uyumlu projelerin fonlanması için kullanacağına dair bir garanti bulunmuyor.

İhraç edilen tahvil, yükselen bir akımın parçası olarak sosyal, çevresel ve diğer sorunlarla mücadele edebilmek için toplanıyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ihraç edilen kupon %1.35 faiz oranıyla Meksika’nın ihraç ettiği tüm euro bölenli tahviller arasında en düşük orana sahip ve bu da hükümetin daha düşük oranlarda borçlanmasını sağlıyor. İhraç edilen tahvilin vadesi ise Eylül 2027 olarak belirlendi.